100 години ски спорт в България

Емоционално начало и страхотно дерби между Питсбърг и Филаделфия тази нощ в НХЛ

Мачовете в НХЛ започват с канадския химн само когато на ледената пързалка има отбор от страната на кленовите листа - Отава, Торонто, Монреал, Ванкувър, Едмънтън, Калгари, уинипег. Вчера, 22-октомври обаче случаят бе малко по-различен. Дербито между Питсбърг Пингуинс и Филаделфия Флайърс започна с емоционално изпълнение от страна на цялата зала в почит на загиналия канадски войник и нападението извършено над парламента в Отава само няколко часа по-рано.

Ръководството на НХЛ реши да отмени срещата между Отава и Торонто, но всички замесени в едно от големите дербита на ледената пързалка отвъд Океана отдадоха почит.

Инче срещата между двата отбора отново предостави очакваният завързан и емоционален сблъсък, в който гостите от Филаделфия измъкнаха изненадваща победа с 3:5. Ар Джей Ъмбергер и Мат Рийд вкараха голове в рамките на 2 минути в третата част, а Филаделфия се наложи с 5:3 при гостуването над Питсбърг. Ъмбергер, който е роден в Питсбърг, вкара в 6:50 минута на третата третина за равенство 3:3. Рийд пък вкара за 4:3, което се оказа и решаващ момент за крайната победа. Така Филаделфия има невероятния баланс от 12-1-1 на Консол Енерджи Сентър от откриването му през 2010-а година досега.

Шон Кутюрие вкара гол и подаде за още един за успеха на Летящите, Марк Щрайт и Пиер-Едуар Белмер също се разписаха. Вратарят на победителите Рей Емери спаси 21 удара към мрежата си. За Пингвините Ник Сполинг записа гол+пас, а другите голове реализираха Паскал Дюпюи и германецът Марсел Гоц. След този мач и двата отбора имат по 6 точки и се намират във втората половина на класирането на Източната конференция.