Отборът на надеждата взе точка от Русия на световното (видео)

Националният Отбор на надеждата спечели една точка от първата си среща на световното първенство по футбол за бездомни хора в Чили. Представителният тим на България за хора в неравностойно положение завърши наравно 4:4 в редовното време с настоящия бронзов медалист в турнира - Русия, след което загуби при изпълнението на дузпи. Двубоят с руснаците протече изключително драматично.

Играчите от Отбор на надеждата започнаха срещата с много притеснение и брак в играта си. Това позволи на съперника им да поведе в резултата с 3:0 още до средата на първото полувреме, като едно от попаденията беше от дузпа. Тогава националният селекционер Младен Христов пусна в игра Исус Чавдаров от Стара Загора, който успя да върне две безответни попадения още през първата част на мача. Същевременно Анатоли Аспарухов пропусна да реализира отсъдена в полза на българския тим дузпа. Отново чрез попадение на Исус Чавдаров „Отбор на надеждата” изравни резултата през втората част. Една минута преди края на мача българският капитан Ангел Станков излезе на чиста позиция пред наказателното поле на Русия и бе фаулиран в гръб от противников състезател. Това доведе до червен картон за съперника и отсъждане на втора дузпа в полза на българския тим. Наказателният удар беше реализиран от капитана и националите достигнаха до пълен обрат в резултата – 4:3. За съжаление в рамките на 60-те секунди до края на срещата „Отбор на надеждата” не успя да запази успешно владението на топката. Тя беше отнета от останалите на терена двама полеви играчи на съперника и беше изпратена в мрежата на малийския бежанец Куаси Ив.

Равенството доведе срещата до изпълнение на дузпи, като този път Ангел Станков пропусна да реализира, а руснаците бяха точни от бялата точка. Този резултат осигури една точка на „Отбор на надеждата” и две точки на съперника му.

В другата среща от група С, която се игра вчера, тимът на Холандия надигра този на САЩ с 11:1. Този резултат изпрати българския състав на трета позиция във временното класиране. Английският отбор, който е петият състав в групата, загуби с 1:2 приятелския си мач срещу Перу.

Днес българските национали ще изиграят също приятелски мач срещу тима на Румъния от 20:50 българско време. Три часа по-късно, минути преди полунощ, е изключително важната среща на „Отбор на надеждата” срещу състава на Англия. В сряда националите ще се изправят срещу отборите на САЩ и Холандия. Оставане в тройката в крайното класиране на група С би осигурило възможност на българския състав да участва в разпределението на местата от 1 до 24.

Същевременно тазгодишното световно първенство за бездомни хора също беше открито с внушителен парад, който премина по централните улици на град Сантяго. В него взеха участие всички отбори, като капитанът на всеки от съставите носеше флага на своята страна, а вратарят – табелка с името й. Церемонията завърши на официалното игрище на турнира на Plaza de la Ciudadania, който се намира срещу двореца на чилийския президент.