Казийски и БГ Тренто тръгнаха с бързо 3:0 над Падуа в Италия

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто) тръгнаха с лесна и бърза победа новия сезон в италианската Суперлига. Момчетата на българския наставник Радостин Стойчев разгромиха у дома новака Тонацо (Падуа) с 3:0 (25:19, 25:15, 25:13) в среща от 1-ия кръг, играна тази вечер пред близо 3500 зрители в зала "Пала Тренто".

Във втория кръг трентинци са гости на вицешампиона Сър Сейфти (Перуджа). Дербито на кръга е следващата неделя (26 октомври) от 20,30 часа българско време и ще бъде предавано пряко по италианската спортна телевизия RAI Sport 1 и българската Ring.bg.

Първият гейм тръгна много добре за трентинци, които поведоха с 5:3 и 9:6 след атаки на Филипо Ланца и Мартин Немец. До техническата почивка разликата стана 12:8 след блокада на капитана Емануеле Бирарели. Преднината на Тренто стана 16:11 благодарение на силните изяви на Матей Казийски. Момчетата на Радо Стойчев запазиха предимството си до 22:16, след което спокойно взеха гейма с 25:19 след нова успешна атака на Казийски. Втората част се разви по подобен сценарий. Домакините бързо дръпнаха с 8:2 и 11:3 след силни сервиси на Ланца подкрепян от атаките на Немец. Това позволи на Радо Стойчев да пусне в игра младия втори разпределител Симоне Джанели на мястото на опитния поляк Лукаш Жигадло при 15:6, а след това и Матео Бургщалер вместо Себастиан Соле при 17:8. Въпреки това, Тренто продължи да води до 20:12 след ас на Ланца, след което без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:15. В началото на третия гейм гостите от Падуа поведоха с 3:0, но Тренто бързо обърна до 6:4 благодарение на Филипо Ланца. Постепенно разликата набъбна до 11:6, 14:7 и 19:8, за да дойде разгромното крайно 25:13 и 3:0.

Матей Казийски игра стабилно цял мач за трентинци и завърши с 8 точки (1 блок, 58% ефективност в атака, 67% позитивно и 33% перфектно посрещане) за победата. Най-полезни за Тренто пък станаха словашкият диагонал Мартин Немец (3 блока, 1 ас и 59% ефективност в атака) и Филипо Ланца (2 аса, 65% ефективност в атака, 73% позитивно и 55% перфектно посрещане) съответно с 14 и 13 точки за успеха. За тима на Падуа аржентинецът Гонсало Кирога завърши с 11 точки.

ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО) - ТОНАЦО (ПАДУА) 3:0 (25:19, 25:15, 25:13)