Григор не защити титлата в Стокхолм след обрат на мощен Бердих (видео)

Най-добрият български тенисист и поставен под №2 в схемата на турнира в Стокхолм Григор Димитров не успя да защити титлата си в шведската столица след поражение с 1:2 сета - 7:5, 4:6, 4:6 от лидера в схемата и седми в света Томаш Бердих. В изключително оспорван мач, продължил 2 часа и 20 минути, Григор Димитров допусна обрат срещу игралия по фантастичен начин в този мач Бердих. Чехът сдаде първия сет, в който при 5:4 сервираше за спечелването му, но след това демонстрира невероятно стабилна игра и с по един пробив в подаването на Григор, спечели следващите две части с 6:4 и 6:4. Бердих заби 13 аса срещу 8 на Григор, а освен това допусна и само една двойна грешка срещу три на своя опонент. Показателен момент за целия мач бе финалната точка, в която Бердих завоюва своята титла. На втори сервис той наниза своя 13-и ас в мача със скорост на изпълнението си от 209 километра в час.

По този начин Гришо ще загуби 100 точки от актива си за световната ранглиста на АТР, след като защити само 150 от общо 250-те, които трябваше да брани след миналогодишния си триумф в Стокхолм. За финала в турнира той ще получи 49 770 евро от наградния фонд.

Срещата започна изключително равностойно, като и двамата тенисисти имаха сериозни затруднения да вземат собственото си подаване. Първите два гейма, в които и двамата опоненти отразиха по един брейкпойнт, но удържаха своите сервиси, продължиха общо 17 минути.

След това и двамата тенисисти стабилизираха подаването си и до 3:3 гейма вземаха своето. В този момент обаче първите неточности в сервиса на Григор позволиха на Бердих да пробие. Гришо допусна двойна грешка, за да поведе Бердих 0:40 на негов сервис, а след това с непредизвикана грешка от основната линия подари гейма на своя опонент за 3:4. След това Бердих бързо затвърди пробива си и при 5:3 имаше възможност да спечели сета.

Когато сервираше за спечелване на първия сет обаче Бердих позволи на Гришо да се върне в мача. Той допусна непредизвикана грешка в решителния момент от гейма, за да позволи на Григор да изравни резултата до 5:5, а след много стабилен свой сервис гейм в своя полза при 6:5 за него българинът отново стигна до пробив, за да отиде първата част в неговия актив при 7:5.

Вторият сет обаче не започна според очакванията на Григор и той допусна пробив още в първия гейм. След стабилен свой сервис гейм чехът затвърди пробива си и поведе с 2:0, а при 40:15 в своя полза при подаване на Григор, той можеше да вземе и трети гейм. Все пак Димитров удържа своя сервис, но при 2:1 в негова полза Бердих отново бе безпогрешен, за да поведе с 3:1. Последва гейм на нула за Григор и 3:2.

Двамата продължиха да сервират изключително стабилно и Григор спечели два свои сервис гейма на нула, докато Бердих също не позволи да се стигне до възможност за пробив и при 5:4 отново сервираше за сета, както и в първата част. Григор отново дръпна с 0:30, но този път Бердих показа по-голяма психическа издръжливост и взе своя гейм, а с това и втория сет с 6:4.

В началото на решителната трета част Бердих показа фантастична игра и проби сервиса на Гришо още в първия гейм, а след това в два поредни сервис гейма не даде и точка на българина, за да поведе с 3:1. Димитров успяваше да се задържа в мача с добри сервиси, но при 5:4 отново Бердих бе безпощаден при своите сервиси, за да вземе титлата, която е девета в кариерата му и втора за годината. Григор пък допусна едва втората си загуба на финал в АТР веригата от общо шест финала за титли.