Обзор на I кръг на НБЛ

Родното ни баскетболно първенство за новия сезон – 2014/2015 стартира обещаващо и любителите на баскетбола могат да очакват интересна и итригуваща година. След първите си мачове в Националната баскетболна лига сочените за фаворити преди началото на първенството отбори оправдаха напълно очакванията, записвайки сравнително лесни победи. Балкан победи Спартак Плевен като гост с 85:60, а Лукойл Академик не срещна трудности в домакинството си на Ямбол, побеждавайки с 98:66. Берое стартира шампионата с историческа домакинска победа срещу Черно море Порт Варна с 83:72, като момчетата на Любо Минчев показаха амбициите си да бъдат фактор в предстоящия сезон. Левски записа 93:63 у дома срещу Черноморец в първия си мач в НБЛ след две поражения и една победа в Адриатическата Лига.

Балкан стартира сезона с победа, като гост на Спартак Плевен с 85:60. Александър Тодоров започна срещата с опитните бойци Иван Лилов и Павел Маринов, както и с трите си нови попълнения – Стаменкович, Шулович и Павич. Мачът протече изцяло под контрола на зелените и те успяха да натрупат комфортна преднина от 16 точки още до полувремето, която успяха да увеличат до края на срещата. Най-резултатни за победителите бяха Иван Лилов и Педжа Стаменкович с по 17 точки, а 16 добави капитанът Павел Маринов. Отличен дебют направи черногорецът Вукота Павич, който завърши мача с “дабъл-дабъл” от 10 точки и 16 борби. За плевенчани с добро представяне се отличи Милен Захариев, който записа на сметката си 19 точки и 7 борби.

Лукойл Академик не срещна трудности при домакинството си на Ямбол, записвайки категоричен успех с 98:66. Студентите демонстрираха постоянство през целия мач, като преднината им в резултата прогресираше и в един момент достигна цели 35 точки. Йовица Арсич даде шанс за изява на всички играчи, с които разполагаше, като 10 минути записа и роденият през 1996 година младежки национал Александър Илиев. Крис Минков, който започна срещата като титуляр, беше най-добрият играч на терена, като регистрира 18 точки, 4 борби и 4 асистенции, а Веско Веселинов, който се включи от пейката, допринесе за успеха със 17 точки. За отбора на Ямбол с по 14 точки се отчетоха капитанът на тима Станислав Говедаров и новото попълнение Тайлър Лейзър.

Най-оспорваният мач в първия кръг на Националната баскетболна лига 2014 се изигра в Стара Загора, където Берое победи Черно море Порт Варна с 83:72. Двата тима изиграха равностойни 30 минути, като след тях домакините имаха минимален аванс при 69:67. Мачът се реши в последната четвърт, в която момчетата на Любомир Минчев доминираха напълно и спечелиха с 18:9. За победния старт на Берое в първенството основна заслуга имаше Тихомир Желев, който наказа бившия си отбор, записвайки 20 точки, 5 борби, 4 асистенции и 4 отнети топки. На ниво се представиха и новите попълнения на отбора Майк Блек и Дуейн Джаксън, който вкараха съответно 16 и 17 точки. За варненци най-резултатен беше Лени Даниъл с 20 точки, а 16 добави Александър Влахович. Повторен дебют за Черно море направи Божидар Аврамов, но и неговите усилия не помогнаха на отбора му да се поздрави с успех.

Тимът на Левски започна участието си в Националната баскетболна лига с категорична домакинска победа срещу Черноморец с 93:63. Това беше четвърти официален мач на сините, след като записаха две загуби и един успех в силната Адриатическа Лига, в която участват през тази година. Шампионите подходиха към мача сериозно и отговорно, в резултат на което още на полувремето натрупаха солидна преднина и не допуснаха отборът от Бургас дори да се доближи в резултата до самия край на мача. В отсъствието на основния лидер на тима Брандън Хийт, който претърпя контузия на ахилеса, отговорността падна върху плещите на Павел Иванов, който се представи отлично и завърши срещата с 18 точки и 6 борби. Димитър Димитров също се представи на ниво, реализирайки 15 точки, а Никола Гайдаджиев допринесе за успеха с още 13. За бургазлии добър дебют направи Илия Милутинович, който записа “дабъл-дабъл” от 21 точки и 12 борби.

Автори: Александър Сотиров, Мануел Марков Колаж: Графика ООД

Забележка: При изготвянето на рубриката “Обзор на кръга” екипът на Sportal.bg използва единствено официалната статистика на Националната баскетболна лига, която се публикува в сайта на Българска федерация баскетбол.