Кениецът Едуин Кипчумба спечели 31-о издание на маратона на София (видео)

Кениецът Едуин Кипчумба спечели 31-о издание на маратона на София с награден фонд 40 хиляди лева. Кипчумба преодоля класическата дистанция от 42,195 километра с неофициално време 2:19.06 часа. Той атакува около 5 километра преди края и стигна до първото място. След финала победителят получи шампионския венец от кмета на столицата Йорданка Фандъкова. Втори на 46 секунди финишира Тауфик Ел Бархуми (Мароко), а трети на 54 секунди завърши Стенли Тарус (Кения). Най-добре от българите се представи Шабан Мустафа, който се нареди седми в крайното класиране с време 2:25.01 часа, с което си осигури републиканската титла в дисциплината маратон.

При жените триумфира фаворитката Зерифе Боку (Етиопия) с 2:40.53 часа. Тя изпревари убедително Розина Кибойно (Кения) и Тюнде Сабо (Унгария). Седемкратната победителка в маратона на София Милка Михайлова завърши четвърта за 2:58.51 часа и с това заслужи държавната титла. В класическата дистанция се включиха 279 състезатели от 35 страни. Победителите при мъжете и при жените заработиха по 5 хиляди лева от наградния фонд и по един велосипед БМВ с електрически мотор на стойност около 2500 евро. По другите две дистанции, които съпътстваха маратона, шампиони станаха Алекс Василев на 8,4 километра и националният рекордьор на 3000 метра стипълчейз Митко Ценов, който беше най-бърз на 20 километра. Заедно с участниците в масовия старт на 3 километра общо около 2200 души се включиха в маратона на София.