Две титли на Китай в първия ден на финалите на отделните уреди

Две титли спечелиха състезателите на домакините на финалите на първите пет уреда при мъжете и жените на световното първенство по спортна гимнастика, което продължава в китайския град Наннин.

На халки при мъжете шампион стана Лю Ян с оценка 15.933 точки. На шампионата на планетата през миналата година той беше четвърти, но сега показа изключително трудно състезание и завоюва златото с убедителна преднина. Втори с 15.733 точки е Артур Занети Набарета от Бразилия, а третото място разделиха Ю Хао (Китай) и Денис Аблязин (Русия), които получиха равна оценка от 15.700 точки.

На смесена успоредка при жените първа е Яо Цзиннан (Китай) с 15.633 точки, следвана от сънародничката си Хуейдан Хуан с 15.566 точки. Бронзовото отличие завоюва Даря Спиридонова (Русия) с 15.283 точки.

На земя световен шампион стана Денис Аблязин (Русия) с 15.750 точки. След него се наредиха Кендзо Шираи (Япония) с 15.733 точки и Диего Иполито (Бразилия) с 15.700 точки. Олимпийският шампион Кристиан Берки (Унгария) беше без конкуренция на кон с гривни и завоюва трети златен медал в кариерата си от световни първенства на този уред. Берки получи оценка от 16.033 точки. Втори се класира Филип Уде (Хърватия) с 15.783 точки, а трети е Сирил Томасон (Франция) с 15.600 точки.

На прескок при жените златото взе Хун Ун Джон (КНДР) с 15.599 точки. Втора е световната шампионка в многобоя Симон Байлс (САЩ) с 15.554 точки, а бронза завоюва Микаела Скинър (САЩ) с 15.366 точки. Утре световното първенство завършва с финалите на останалите пет уреда при мъжете и при жените.