Холандия трудно пребори десет от Казахстан (видео)

Бронзовият медалист от световното първенство Холандия записа първата си победа от квалификациите за Евро 2016 в група "А". "Лалетата" обаче доста се поизмъчиха, за да надиграят с 3:1 непретенциозния тим на Казахстан на "Амстердам Арена". Гостите първи откриха резултата в мача чрез Абдулин в 17-ата минута, а в 62-ата минута Клаас Ян Хунтелаар изравни. В 64-ата минута обаче гостите останаха с човек по-малко и едва след това Ибрахим Афелай в 82-ата минута и Робин ван Перси в 89-ата минута от дузпа донесоха успеха на своя тим.

Холандия имаше тотално надмощие през първото полувреме. Домакините владееха топката в повече от 80% от времето. В началото няколко пропуска направиха Грегори ван дер Вийл и Джърмейн Ленс. Най-изненадващо обаче в 17-ата минута гостите си спечелиха корнер и Карпович центрира чудесно за Абдулин, който надскочи Бруно Мартинс Инди и заби кълбото в мрежата за 0:1.

Това доста стресна "лалетата" и те още повече усилиха натиска. Само няколко минути по-късно Робин ван Перси можеше да възстанови равенството, но ударът му бе спасен от вратаря. Малко след това нападателят на Манчестър Юнайтед имаше още една възможност, но отново не успя да се разпише. В 41-ата минута пък Ван дер Вийл центрира остро по земя и отново Ван Перси се размина с топката в наказателното поле, а след това тя стигна до Ленс, който обаче от малък ъгъл стреля покрай вратата.

"Оранжевите" нямаха избор освен да се хвърлят в атака още от началото на втората част. Ван Перси направи поредния си фрапантен пропуск в 58-ата минута вместо да подаде на свободния Клаас Ян Хунтелаар. Все пак в 62-ата минута Ибрахим Афелай центрира за Хунтелаар, който с глава най-после успя да прати топката в мрежата на Казахстан за 1:1.

Две минути по-късно ситуацията за гостите стана още по-неприятна като Джойчев извърши груб фаул срещу Афелай и получи директен червен картон.

Това като че ли бе ключовият момент в мача и домакините най-накрая успяха да се възползват от численото си предимство. Така в 82-ата минута Афелай изстреля страхотен удар от около 30 метра и след рикошет топката се озова във вратата на Казахстан за 2:1. В 89-ата минута пък холандците получиха и дузпа за фаул на Абдулин срещу Ван Перси и нападателят на Манчестър Юнайтед бе точен от бялата точка за 3:1. В добавеното време резултатът можеше да стане и още по-голям, но гол на Хунтелаар бе отменен заради засада.

Така Холандия се съвзе след поражението в първия кръг от Чехия (1:2) и записа първите си три точки в групата и се намира на 3-ото място в група "А". Казахстан пък се намира на 4-ото място с 1 точка.

Холандия - Казахстан 3:1
0:1 Адулин (17)
1:1 Хунтелаар (62)
2:1 Афелай (82)
3:1 Ван Преси (89) дуз.