САЩ мечтае за полуфиналите след 3:1 над Русия

Волейболистките от националния отбор на САЩ продължават да мечтаят за класиране на полуфиналите на световното първенство в Италия. Американките надделяха над настоящия шампион Русия с 3:1 (25:19, 25:23, 15:25, 25:23) във втората си среща от Група "G" от третата фаза на Мондиала, играна късно снощи пред над 5000 зрители в зала "Медиоланум Форум" в Милано.

Така американският тим има 3 точки след 1 победа и 1 загуба, като трябва да изчака изхода от последния мач в групата тази вечер между "Сборная" и домакините от Италия, за да разбере дали ще се класира за полуфиналите. При каквото и да е победа, че и дори и при загуба с 2:3, за "Скуадра адзура" САЩ ще играе във финалната четворка. Но при успех за рускините с 3:0 или 3:1, напред ще продължат те заедно с Италия. Мачът между италианките и Русия пък е тази вечер от 21,00 часа българско време.

Първият гейм на мача започна равностойно до 9:9, след което САЩ дръпнаха в резултата благодарение на впечатляващи атаки на Кимбърли Хил. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 в полза на американките, след което увеличиха преднината си до 21:14. "Сборная" върна няколко точки чрез Наталия Гончарова, но все пак момичетата на треньора Карч Кирали взеха гейма с 25:19. В началото на втората част Русия поведе с 6:2 след атаки на Татяна Кошельова и Наталия Гончарова, но до техническото прекъсване САЩ стопиха изоставането си до 7:8. Последваха силни минути за американската капитанка Криста Хармото Дитцен и Кимбърли Хил, благодарение на което САЩ обърнаха до 10:9 и 16:13 в своя полза. Независимо от усилията на Кошельова, американките затвориха и втория гейм в своя полза при 25:23 и поведоха с 2:0.

В началото на третия гейм САЩ поведоха бързо с 8:2 до първото техническо прекъсване. Разликата нарасна до 13:5 и всичко изглеждаше решено, но не така мислеха рускините. Последва страхотна серия от 9 поредни точки за Екатерина Гамова и съотборничките й и 14:13 в полза на "Сборная". Втората техническа пауза пък дойде в полза при 16:14 за Русия. Благодарение на отлична серия от сервиси на разпределителката Евгения Старцева и невероятните атаки на Наталия Гончарова момичетата на треньора Юрий Маричев спечелиха гейма с убедителното 25:15. Рускините запазиха инерцията си и в началото на четвъртата част като дръпнаха със 7:3. САЩ успя веднага да изравни при 7:7, след което играта продължи точка за точка до 13:13. Американките направиха серия от 5 точки за 18:13, но след това Татяна Кошельова и Екатерина Гамова запазиха живи надеждите на Русия като след техни атаки разликата бе стопена до 21:23. Все пак САЩ спечели гейма с 25:23 след успешна атака през центъра на Фолюк Акинрадево, а с това и мача с 3:1.

Най-полезна за американския тим стана Кимбърли Хил с 18 точки (1 блок, 1 ас, 41% ефективност в атака и 67% перфектно посрещане), а Кели Мърфи добави още 15 точки (47% ефективност в атака) за победата. За "Сборная" над всички бе Татяна Кошельова с 25 точки (1 блок и 53% ефективност в атака), а Наталия Гончарова заби 17 точки (6 блока!!!, 1 ас, 40% ефективност в атака и 50% перфектно посрещане), но и това не помогна за успеха.

САЩ - РУСИЯ 3:1 (25:19, 25:23, 15:25, 25:23)
САЩ: Алиша Глас 2, Джорджън Ларсън-Бърбач 8, Кели Мърфи 15, Криста Хармото Дитцен 11, Кимбърли Хил 18, Фолюк Акинрадево 13 - Кейла Бануорт-либеро (Къртни Томпсън 1, Никол Фосет 8, Тетори Диксън)
Старши-треньор: Карч Кирали
РУСИЯ: Наталия Гончарова 17, Екатерина Косяненко 1, Екатерина Гамова 14, Ирина Фетисова 10, Татяна Кошельова 25, Юлия Подскалная 4 - Светлана Крючкова-либеро (Яна Шчербан, Евгения Старцева, Наталия Малих, Регина Мороз 2)
Старши-треньор: Юрий Маричев.