Словакия шокира Испания след драма в края (видео)

Словакия сензационно победи с 2:1 като домакин Испания в мач от квалификационна Група "С" за Евро 2016. Словаците спечелиха с голове на Юрай Кучка (17) и Мирослав Щох (87), а за "Ла Роха" точен бе Пако Алкасер (82).

Очаквано испанците бяха по-активният отбор, но първата сериозна опасност за една от двете врати бе създадена от словаците. В 11-ата минута една от звездите на Наполи Марек Хамшик подаде на намиращия се вдясно от вратата на "Ла Роха" Петер Пекарик, който центрира остро и Робърт Мак стреля от въздуха, но вратарят Икер Касийяс с блестяща намеса изби топката с лявата ръка и не допусна кълбото да се оплете в мрежата зад него.

Отговорът на испанците не закъсня и в 13-ата минута нападателят на Челси Диего Коща бе много близо до първи гол с фланелката на "Ла Роха", но сантиметри не достигнаха на родения в Бразилия футболист да реализира попадение с глава след центриране на Сеск Фабрегас.

В 17-ата минута Словакия изненадващо излезе напред в резултата. Юрай Кучка отправи свиреп изстрел от фаул, но с голяма вина за гола бе Касийяс, който този път реагира лошо и не успя да избие топката, която беше в обсега му.

В 22-ата минута централният защитник Раул Албиол пропиля отличен шанс за изравняване на резултата. След изпълнение на ъглов удар и разбъркване пред вратата на Словакия Албиол получи възможност да стреля от непосредствена близост, но не уцели вратата, пазена от Матуш Козачик. В 27-ата минута пък на Касийяс отново му се наложи да се намесва и стражът на Реал Мадрид направи спасяване след шут на Виктор Пецовски.

В минутите до края на първото полувреме футболистите на Висенте Дел Боске нямаха ясна идея как да застрашат вратата на Словакия, но все пак в 45-ата минута имаха много добра възможност за отбелязване на изравнителен гол. След центриране от корнер Диего Коща отправи удар с глава, вратарят Козачик изби, а веднага след това стражът направи още едно решаващо спасяване, този път след опита за добавка на Серхио Бускетс. Тимът, воден от селекционера Ян Козак успя да запази крехкия си аванс в резултата на почивката и по чудесен начин неутрализираше атаките на звездите в селекцията на Дел Боске.

Второто полувреме започна с мощен натиск на гостите и в 48-ата минута Андрес Иниеста навлезе в наказателното поле на домакините, подаде на Давид Силва, но той не успя да нанесе хубав удар. Словаците отговориха с далечен изстрел по земя на Хамшик, но топката мина встрани от вратата. В 50-ата минута пък испанците на два пъти бяха близо до гол - първо след изстрел от въздуха на Фабрегас, който бе спасен от Козачик, а след това и след удар с глава на Жерард Пике. В 51-ата минута Диего Коща за трети път от началото на мача опита да преодолее Козачик - този път с удар отблизо по земя, но с дясната къра вратарят по блестящ начин спаси. Две минути по-късно пък опасна атака на Испания, при която Коща се откъсваше сам срещу Козачик, беше спряна заради засада.

Играта на испанците никак не вървеше и следващата им много добра възможност за гол бе след статично положение. В 79-ата минута пред Пике имаше шанс да изравни резултата след центриране от корнер, но централният бранител на Барселона не уцели вратата.

В 82-ата минута все пак иберийците изравниха резултата. Автор на попадението стана резервата Пако Алкасер. Нападателят на Валенсия бе изпуснат от бранителите на Словакия и получи топката в наказателното поле на домакините. С хубав удар с левия крак Алкасер преодоля Козачик, но при гола останаха съмнения за засада.

Само минута след изравнителния гол на Алкасер Фабрегас пропусна доста добър шанс за пълен обрат в резултата и 4 минути по-късно словаците шокираха съперника си, повеждайки с 2:1. Резервата Михал Дюриш центрира отдясно и сложи топката на главата на друг появил се от пейката играч - Мирослав Щох. Последният не пропусна да изпрати топката в испанската врата и отборът на Ян Козак бе много близо до сензационна победа.

Иберийците опитаха финален щурм, но не успяха да сторят нищо повече от лек удар с глава на Коща, който не затрудни Козачик. В крайна сметка, звездите на Испания трябваше да преклонят глави пред тима на Словакия, който е лидер в класирането в Група "С" след две изиграни срещи с 6 точки. Испания, Украйна и Македония са с по 3 точки, а Люксембург и Беларус са с по 1.

СЛОВАКИЯ - ИСПАНИЯ 2:1
1:0 Кучка (17)
1:1 Алкасер (82)
2:1 Щох (87)

СЛОВАКИЯ (4-3-3): Козачик - Хубочан, Дюрица, Шкъртел, Пекарик - Кучка (83-Киш), Гьомбер, Пецовски - Вайс (54-Дюриш), Хамшик, Мак (61-Щох)

ИСПАНИЯ (4-2-3-1): Касийяс - Хуанфран (81-Касорла), Пике, Албиол (58-Педро), Алба - Бускетс, Коке - Силва (71-Алкасер), Фабрегас, Иниеста - Коща

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Кучка, Хубочан, Гьомбер, Щох (Словакия); Силва, Коща, Касорла (Испания)

СТАДИОН: "Под Дубном", Жилина

СЪДИЯ: Бьорн Куйперс (Холандия)