Федерер спаси 5 мачбола в здрава битка с Майер, става №2 в света

Поставеният под номер 3 в основната схема Роджър Федерер (Швейцария) спаси пет мачбола в откриващия си мач на "Мастърс" турнира в Шанхай. Носителят на рекордните 17 титли от Големия шлем стори това при трудната победа със 7:5, 3:6, 7:6(7) в двубоя от втория кръг на надпреварата срещу Леонардо Майер (Аржентина). Сблъсъкът бе първи между двамата тенисисти и продължи 2 часа и 42 минути.

Интересно е да се отбележи, че това е вторият случай с най-много спасени мачболи в кариерата на швейцареца. Федерер отразява седем при победата от първия кръг срещу Скот Дрейпър на турнира Western & Southern Open през 2003 година.

В следващата фаза в Шанхай Федерер ще се изправи срещу 14-ия в схемата Роберто Баутиста Агут (Испания).

Интригуващ бе развоят на сблъсъка днес. Заемащият 25-ата позиция в ранглистата Майер водеше с 3:1 и 40:15 в първия сет, но Федерер показа класа и се измъкна. 33-годишният швейцарец спаси два сетбола при 4:5 и сервис на съперника, а малко след това при петия си брейкпойнт измъкна подаването на аржентинеца. Добрата серия на Маестрото от Базел продължи и със спечелването на четвърти пореден гейм той сложи край на първия сет при 7:5 след 61 минути игра.

Отговорът на 27-годишния Майер обаче не закъсня и той осъществи пробив още на старта на втората част. Аржентинецът остави в статистиката на тази част само 8 непредизвикани грешки, а сервисът му бе стабилен. Така той не изпусна преднината си, а даже напротив - увеличи я с още един пробив в деветия гейм за 6:3, приключвайки сета в своя полза.

В решаващата трета част силите бяха изравнени, като и двамата тенисисти взимаха подаванията си. При 4:5 Федерер прояви колебание и трябваше да отразява два мачбола. Швейцарецът се пребори за сервис-гейма си, но стигайки до тайбрек, отново не бе убедителен в представянето си. При 6:4 точки Майер стигна до два нови мачбола, но и този път не се възползва от тях. Няколко минути след това аржентинецът имаше и пета възможност да затвори сблъсъка, но отново пропусна шанса си. При 8: 7 точки Федерер се прояви с чудесен лоб и така сложи край на двубоя още при първия си мачбол.

Днешната победа гарантира на швейцареца изкачване до номер 2 в световната ранглиста, като по този начин той ще измести Рафаел Надал (Испания).