Ферер започна с победа, Вавринка отпадна в Шанхай

Финалистът от 2011 година Давид Ферер (Испания) се класира за третия кръг на турнира по тенис от сериите "Мастърс" в Шанхай с награден фонд 6,5 милиона долара. Поставеният под номер 5 Ферер се справи трудно със словака Мартин Клижан с 4:6, 7:6(4), 6:4 след почти два часа и половина игра. Левичарят Клижан, който победи голямата испанска звезда Рафаел Надал на четвъртфиналите на турнира в Пекин през миналата седмица, сервираше за мача при 6:5 във втория сет, но се провали. В последвалия тайбрек Ферер спечели със 7:4 точки, а в решителната трета част испанецът отрази пет възможности за пробив, след което спечели подаването на съперника за 5:4 и това се оказа решаващо. Така Ферер прекъсна серия от три поредни загуби и запази надежди да се класира за финалния турнир на АТP през ноември в Лондон. Следващият съперник на испанеца ще бъде победителят от мача между Анди Мъри (Великобритания) и Йежи Янович (Полша).

Шампионът от Откритото първенство на Австралия Стан Вавринка (Швейцария) трябваше да понесе поредно разочарование в края на сезона. Поставеният под номер 4 Вавринка загуби от Жил Симон (Франция) със 7:5, 5:7, 4:6 и отпадна още след първия си мач на втори пореден турнир от Азиатското турне след надпреварата в Токио през миналата седмица. Швейцарецът, четвъртфиналист в Шанхай през миналия сезон, пропиля аванс от 3:0 гейма в решителния трети сет. Симон, който е 29-и в света в момента, ще играе срещу квалификанта Малек Джазири (Тунис) в третия кръг. 30-годишният Джазири, който е 87-и в класацията на АТP, елиминира участващия с "уайлд кард" представител на домакините Чухан Ван с 6:0, 6:4.