България падна от Холандия в последния си мач на СП 2014 и завърши 11-та (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България завършиха със загуба участието си на световното първенство в Италия. Момичетата на селекционера Владимир Кузюткин отстъпиха на Холандия с 1:3 (26:24, 21:25, 23:25, 16:25) в последния си мач от Група "F" от втората фаза на Мондиала, игран тази вечер пред над 3500 зрители в зала "Пала Панини" в Модена.
България падна от Холандия в последния си мач на Мондиал 2014 и завърши 11-та
Въпреки поражението, българките завършиха на 6-то място в крайното класиране в групата с 6 точки след 2 победи и 5 загуби, колкото имат и "лалетата", които са 7-ми, но с по-лоши показатели. Така България ще бъде на 11-то място в генералното класиране на шампионата на планетата.
Заради контузия в рамото, която Добриана Рабаджиева получи в мача срещу Казахстан вчера, селекционерът Владимир Кузюткин я остави извън групата за срещата, а не нейно място като титулярка започна Кремена Каменова. Останалите, които започнаха срещата бяха Елица Василева, Диана Ненова, Елена Колева, Страшимира Филипова, Христина Русева и Мария Филипова. От друга страна холандките бяха без капитанката Робин Де Кройф.
Първият гейм на мача започна много добре за българките, които успяха да поведат с 8:4 благодарение на силните изяви на Елица Василева. Последваха силни минути за опитната холандка Манон Флиер - 8:7 и тайм-аут за Владимир Кузюткин. Двата тима продължиха напълно равностойно до втората техническа пауза, която дойде при 16:15 за "лъвиците". Последваха две блокади на Карлайн Янс и грешка на българките и 18:16 за "лалетата". Разликата нарасна и Холандия стигна до геймбол при 24:19 след трудни сервиси на Анне Буйс и Янс. Българските волейболистки реагираха страхотно и успяха да стигнат до 24:24 след три последователни атаки на Ели Василева, отлична блокада на Цветелина Заркова и грешка на Флиер. В крайна сметка България измъкна гейма с 26:24 след успешен блок и контраатака на Ели Василева.

В началото на втората част Холандия бързо дръпна със 7:2 след атаки на Манон Флиер и грешки в българската защита и посрещане. Постепенно българките стопиха изоставането си до 10:11 благодарение на Кремена Каменова, но "лалетата" си върнаха преднината при 16:11 след няколко блока на Карлайн Янс и затруднения на Ели Василева в посрещане. Разликата стана 19:13 след поредна успешна атака на Флиер. "Лъвиците" отново се върнаха в гейма като намалиха до 21:23 след атаки на Елена Колева и блокада на Цвети Заркова, но за съжаление силите им стигнаха до тук. Холандия взе гейма с 25:21 след грешка от сервис на българската разпределителка Диана Ненова и контра на Лонеке Шльоетес и изравни на 1:1.
Манон Флиер продължи да бъде лидерката на холандките, като благодарение на нейните атаки и блокади тима й дръпна с 6:1 в третия гейм. Постепенно България успя да изравни при 9:9 след серия от сервиси на Ели Василева. Холандия отново поведе и второто техническо прекъсване дойде при 16:13 в тяхна полза. Последваха нови силни минути за Ели Василева и капитанката Страши Филипова и обрат до 17:16 за България. Разликата леко нарасна до 21:19 след контра на Елена Колева. "Лалетата" съумяха да направят нов обрат и да поведат с 23:22 след атаки на Флиер и страхотен блок на Кинта Щеенбергер. В крайна сметка Холандия затвори гейма в своя полза при 25:23 след ас на Флиер и поведе с 2:1.

Битката между двата тима продължи и в четвъртата част, като България поведе с 6:3, а Холандия обърна до 8:6 в своя полза. Разликата набъбна до 12:8 след нова блокада на Карлайн Янс. Българките намалиха изоставането си до 11:13, но след това допуснаха грешки в посрещане последвани от успешни атаки на Лонеке Шльоетес - 20:14 за "лалетата". Холандия без проблеми спечелиха гейма с 25:16, а с това и мача с 3:1.

Въпреки загубата, отличен мач за българския тим изигра Елица Василева, която заби 25 точки (3 блока, 2 аса, 47% ефективност в атака и 46% перфектно посрещане). За холандките Манон Флиер пък реализира 24 точки (2 блока, 2 аса и 49% ефективност в атака) за победата.

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 1:3 (26:24, 21:25, 23:25, 16:25)
БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова 1, Елена Колева 10, Кремена Каменова 13, Елица Василева 25, Христина Русева 2, Страшимира Филипова 11 - Мария Филипова-либеро (Цветелина Заркова 5, Славина Колева, Ивелина Монова-либеро)
Старши-треньор: Владимир Кузюткин
ХОЛАНДИЯ: Селесте Плак 2, Кинта Щеенбергер 10, Лонеке Шлоетес 15, Манон Флиер 24, Лаура Дайкема 3, Карлайн Янс 9 - Кирстен Книп-либеро (Анне Буйс 13, Фемке Щолтенборг, Юдит Пиетерсен 3)
Старши-треньор: Гидо Вермюлен.

СНИМКИ: FIVB.CH

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 1:3 - ТУК!!!