Ювентус излъга Рома в голов трилър с дузпи и червени картони (видео + галерия)

Шампионът Ювентус победи с 3:2 Рома като домакин в големия сблъсък от 6-ия кръг на италианската Серия "А". По този начин "бианконерите" на Масимилиано Алегри продължават без загубена точка от началото на сезона в първенството и са едноличен лидер с 18 точки. "Вълците" от Рим пък претърпяха първо поражение този сезон и са втори в подреждането с 15 точки.

Мачът бе изпълнен с драма и спорни съдийски решения. Два от головете на Ювентус бяха от дузпи, а едно от попаденията на "джалоросите" също бе от бялата точка. При победния гол на Леонардо Бонучи за Ювентус Артуро Видал бе в засада, но съдията Джанлука Роки прецени, че чилиецът не влияе на играта, а в края на мача червени картони получиха Костас Манолас от Рома и Алваро Мората от шампионите. През първото полувреме изгонен на трибуните заради жест на протест беше и треньорът на Рома Руди Гарсия. Головете за Ювентус отбелязаха Карлос Тевес (27-д, 45-д) и Леонардо Бонучи (86), а за Рома точни бяха Франческо Тоти (32-д) и Хуан Итурбе (44).

Ювентус - Рома 3:2 В титулярния състав на Ювентус се появи опитният халф Андреа Пирло, за когото това бе първи мач в Серия "А" този сезон, след като ветеранът се възстанови от травма. На пейката на резервите пък остана чилийският халф Артуро Видал, а в атака Алегри заложи на дуото Карлос Тевес - Фернандо Йоренте. Срещата пропуснаха за Ювентус още Андреа Бардзали, Лука Мароне и Ромуло. Наставникът на Рома Руди Гарсия пък бе принуден да постави под рамката на вратата полският страж Лукаш Скорупски, тъй като опитният Морган Де Санктис все още лекува травма. Рома трябваше да се оправя в срещата и без контузените Леандро Кастан, Давиде Астори, Марко Бориело и отсъстващите от дълго време Кевин Строотман и Федерико Балдзарети. Новото попълнение Хуан Итурбе, Франческо Тоти и Жервиньо бяха триото в нападанеието на тима от Вечния град.

Първата опасност за една от двете врати бе създадена от Ювентус. В 10-ата минута Тевес опита пробив и удар, а топката попадна в Клаудио Маркизио, който се намираше съвсем близо до вратата на Рома. Гръцкият ляв бек на столичани Хосе Олебас се опита да попречи на Маркизио да играе с топката, халфът падна, но реферът прецени, че няма основание да отсъжда дузпа. Две минути по-късно Тевес имаше възможност да стреля от добра позиция, но шутът му бе блокиран от футболист в червен екип. В 16-ата минута Пол Погба центрира остро по земя отляво, но Скорупски се намеси стабилно и пресече подаването. В 22-ата минута Маркизио бе изпуснат от отбраната на Рома след дълъг извеждащ пас, но направи пропуск, стреляйки в аут от въздуха.

Ювентус - Рома 3:2 В 25-ата минута започна драмата на "Ювентус Стейдиъм". "Старата госпожа" получи право да изпълни пряк свободен удар от удобна позиция и зад топката застана ветеранът Андреа Пирло, който обича да бележи голове от фаулове. След удара на халфа обаче топката се отби от стената, изградена от футболисти на "джалоросите". Реферът Джанлука Роки прецени, че бразилският десен бек на Рома Майкон е играл с ръка в наказателното поле и посочи бялата точка - дузпа за Ювентус. Тевес бе безмилостен от бялата точка и тимът на Масимилиано Алегри излезе напред в резултата, а от Рома оспорваха бурно решението на съдията да даде дузпа и ситуацията действително изглеждаше дискусионна.

Отговорът на "вълците" обаче не закъсня и в 32-ата минута 38-годишният капитан на Рома Франческо Тоти изравни резултата. Той също бе точен от дузпа, която бе отсъдена за нарушение на Стефан Лихтщайнер срещу Тоти. Швейцарецът хвана нападателя и го събори на земята, а Тоти "прониза" големия си приятел Джанлуиджи Буфон за 1:1.

В заключителните минути на първата част драмата се усили. Първо футболист на Рома се размина с топката на 2-3 метра пред вратата на Буфон след центриране от корнер, а в 38-ата минута Тевес получи шанс да стреля от много добра позиция, но топката се отклони от тялото на играч на Рома. Две минути по-късно пък защитникът на шампионите Джорджо Киелини стреля в аут с глава след центриране от ъглов удар.

Ювентус - Рома 3:2 Стигна се до 44-ата минута, когато Жервиньо проби и пусна хитро към аржентинския нападател Хуан Итурбе, който изникна зад защитата на домакините и с удар отблизо изпрати топката във вратата на "бианконерите" - 1:2.

Първото полувреме обаче още не бе приключило и в добавеното време първо Жервиньо пропиля златен шанс за 1:3, след като проби опасно, но стреля неточно, а след това Роки отсъди втора дузпа за Ювентус, като и в този случай решението на Роки вероятно ще предизвика различни коментари и тълкувания. Съдията прецени, че босненският халф на гостите Миралем Пянич е спънал в наказателното поле френския полузащитник Пол Погба, а Тевес реализира дузпата - 2:2.

В края на първото полувреме уругвайският бранител на Ювентус Мартин Касерес получи травма и на почивката бе сменен от Анджело Огбона.

Ювентус сътвори първата опасност за една от двете врати след почивката. Погба получи чудесен извеждащ пас, но не успя да отиграе добре положението и Скорупски се намеси.

Ювентус - Рома 3:2 В 58-ата минута футболист на Ювентус получи топката в наказателното поле на гостите, но бе блокиран по много добър начин от Костас Манолас, а секунди по-късно Жервиньо проби много опасно отляво и подаде към намиращия се в изключително удобна голова позиция Пянич, но ударът по земя на босненеца мина на сантиметри встрани от вратата.

Последваха спокойни минути, за да се стигне до 78-ата минута, когато Жервиньо внесе напрежение в наказателното поле на домакините, а секунди след това имаше коварен рикошет в тялото на играч на Ювентус след удар на белгийския халф на "джалоросите" Раджа Наинголан и топката мина на сантиметри встрани от вратата на "джалоросите".

В 79-ата минута в игра най-сетне се появи чилийският халф Артуро Видал, който смени Пирло.

Ювентус - Рома 3:2 В 82-ата минута съвсем малко не достигна на влезлия в игра на мястото на Фернандо Йоренте Алваро Мората да се превърне в герой за "бианконерите". Юношата на Реал Мадрид уцели греда с глава след центриране на Лихтщайнер.

Ювентус все пак се добра до победата в 86-ата минута. Централният защитник Леонардо Бонучи с изумителен удар от въздуха от дъгата на наказателното поле изпрати топката в долния десен ъгъл на вратата на Скорупски. При удара на Бонучи Видал се намираше в положение на засада, но реферът Роки прецени, че той не е повлиял на играта.

Ювентус - Рома 3:2 В 89-ата минута гръцкият централен защитник на Рома Костас Манолас изпусна нервите си и реагира прекалено агресивно след остро влизане на Алваро Мората, въпреки че испанският нападател игра с топката. Манолас получи червен картон за неспортменското си поведение, а такъв получи и Мората - още едно дискусионно решение на Роки. Така двубоят приключи с много нерви и разгорещени страсти, а Ювентус вече е с едни гърди пред Рома в битката за Скудетото.