Барса се отърси от парижкия шок и постави исторически рекорд (видео+галерия)

Отборът на Барселона продължи силното си представяне в Примера след успех с 2:0 като гост на неудобния Райо Валекано в среща от седмия кръг, играна пред 14 071 зрители на "Вайекас". Лионел Меси и Неймар отбелязаха в рамките на една минута - в 35-ата и 36-ата. "Лос кулес" реагираха след загубата от Пари Сен Жермен през седмицата, а Клаудио Браво остана непоразен в седми пореден шампионатен мач, което вече е абсолютен рекорд в историята на елитния испански футбол.

Барса надви Райо с 2:0 Жереми Матийо изненадващо беше поставен като ляв краен защитник при централна двойка Марк Бартра - Жерард Пике. Чави Ернандес отново се появи в титулярния състав за каталунците за сметка на Иван Ракитич. Триото в атака беше оформено от Мунир Ел Хадади, Лионел Меси и Неймар.

Барса надви Райо с 2:0 "Пчеличките" стъпиха по-здраво на терена в търсене на териториално надмощие. В началото на срещата момчетата на Пако Хемес печелиха повечето единоборства и сериозно притискаха каталунците. "Синьо-червените" пък се опитваха да се възползват от свободните пространства в полето на съперника. В петата минута беше отсъдена много спорна засада на Неймар. В осмата бразилският голмайстор не се ориентира, иначе Жереми Матийо щеше да центрира опасно.

Барса надви Райо с 2:0 В деветата Алберто Буено шутира отсечено по земя от дъгата, но вратарят Клаудио Браво показа класа. Ударът беше силен и доста точен, но чилиецът се разтегна и изби с ръка. В десетата Чави спря топката с ръка на дъгата, но Роберто Трасорас не преодоля стената при нарушението. В 14-ата Неймар изведе Лео сам срещу вратаря, но тупкащата топка позволи на Тоньо да скъси ъгъла и да избие.

Барса надви Райо с 2:0 В 21-ата минута Клаудио Браво официално би рекорда за "сухи" минути в цялата история на Примера дивисион, който до днес принадлежеше на Пейо Артола. В 25-ата крачка не стигна на Ней да изпревари вратаря след подаване на Матийо. В 29-ата Неймар не пусна прецизен пас към устремения срещу вратаря Чави. В 31-ата Ел Хадади се стрелна сам срещу вратаря, но страничният рефер пак вдигна флага засада. Повторенията показаха, че по-скоро няма засада. Минута по-късно топката беше в мрежата на домакините след удар на Меси, но отново имаше засада. Този път асистентът беше наистина точен в отсъждането си.

Барса надви Райо с 2:0 В 35-ата Пике изрита топката напред, Меси измъкна от засадата, поведе си с глава и технично прехвърли вратаря - 0:1. Минутка по-късно тимът на Луис Енрике нанесе втори тежък удар върху опонента си. Мунир пусна към откъсващия се Неймар, бразилецът избегна засадата и защитник, след което много технично търкулна ниско в обратния ъгъл. Топката влезе до гредата, а вратарят Тоньо не помръдна.

Барса надви Райо с 2:0 В 42-ата Мунир Ел Хадади престъпно не подаде към самотния Неймар. Испанският национал предпочете да финтира вратаря, а не успя да спечели и дузпа, въпреки че положението клонеше към наказателен удар. След гола Райо свали гарда и до края на полувремето имаше късмета да не получи нова топка в мрежата си.

Барса надви Райо с 2:0 На почивката Пако Хемес направи двойна смяна, рискувайки с изваждането на единия си централен защитник. През второто полувреме ритъмът на игра поспадна, като домакините не успяха да си повярват, че са способни на обрат. В 56-ата минута Пике стреля с глава след корнер, а топката мина малко над целта. В 58-ата нападателят на кастилския тим Лео Баптищао получи пролука за стрелба, но Браво за пореден път в този мач доказа класата си с много точно избиване.

Барса надви Райо с 2:0 В 60-ата минута Хорхе Морсийо беше изгонен с втори жълт картон, след като закъсня в битка за топката с Неймар. В 65-ата Матийо направи ново силно включване отляво, потърси Меси на втората греда, но Лео не съумя да намери добре топката и тя беше избита от голлинията. В 68-ата Андрес Иниеста стреля от дузпата след многоходова акция, след което топката беше уловена от Тоньо. В 71-ата резервата днес Ракитич шутира силно от 15 метра - стражът боксира.

Барса надви Райо с 2:0 В 82-ата Педро върна назад към Чави, той остави за Меси, но аржентинецът прати топката над гредата с изстрел от 17 метра. В 84-ата Лео направи нов пропуск: излъга защитник в наказателното поле и отново шутира прекалено високо. В 86-ата страничният рефер сбърка и вдигна флага за засада на Алберто Манучо. В 89-ата Чави не уцели вратата след добро изпълнение от пряк свободен удар. В добавеното време Ла Пулга можеше да отбележи за 3:0, но след стрелба от въздуха топката отново се оказа прекалено високо. Секунди преди финала Хави Акино също беше изгонен след груб фаул срещу Серхио Бускетс.

Барса надви Райо с 2:0 Барселона ще остане лидер в класирането и след този кръг. Меси вече има 249 гола в Примера дивисион и е само на два от рекордьора Телмо Сара. Предстои уикенд с мачове на национални отбори.

Снимки: Getty Images/Guliver