България тръгна с 1:3 от Русия във втората фаза на Мондиал 2014 (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България тръгна със загуба във втората групова фаза на световното първенство в Русия. Момичетата на селекционера Владимир Кузюткин отстъпиха на настоящия световен шампион Русия с 1:3 (23:25, 15:25, 28:26, 19:25) в първия си мач от Група "F" на Мондиала, игран тази вечер пред около 3500 зрители в зала "Пала Панини" в Модена.
Загубихме от Русия с 1:3 на световното
Така българките останаха на 6-то място с 3 точки след 1 победа и 3 загуби, докато волейболистките на "Сборная" са 3-ти с 9 точки след 3 победи и 1 загуба. Утре (2 октомври) България играе с лидерките от САЩ, които по-рано днес надиграха Турция с 3:1, а Русия излиза срещу туркините. Срещите са съответно от 21,00 и 18,00 часа българско време.
Първият гейм на срещата започна равностойно до 4:4, след което българките дръпнаха с 6:4 след атака през центъра на рожденичката Христина Русева и задържана топка на руската разпределителка Евгения Старцева. Разликата се запази до 8:6 след силна атака на Елица Василева. Последва успешна контра на Добриана Рабаджиева и 9:6. Въпреки усилията на "Сборная", България запази преднината си до 14:11 след успешен блок-аут на Ели Василева. Рускините успяха да изравнят при 15:15 след грешка на Русева от сервис и контри на Татяна Кошельова и Александра Пасинкова, но все пак втората техническа пауза дойде при 16:15 за "лъвиците" след блок-аут на Емилия Николова. Последваха атака и блокада на руската звезда Екатерина Гамова и 17:16 за Русия. Разликата нарасна до 20:17 след ас на Гамова и блокада на Старцева, което накара Владимир Кузюткин да вземе тайм-аут. Независимо от това, последваха нови два блока на Старцева и Кошельова и контра от втора линия на Гамова и 23:17. Българките върнаха три точки след атака на Доби Рабаджиева, блокада на Русева и грешка на Старцева и 23:20. Резултатът стана 24:23 след две отлични отлични изяви на Доби Рабаджиева и атака в аут на Кошельова. В крайна сметка Русия взе гейма с минималното 25:23 след успешна атака на Кошельова.
И втората част тръгна равностойно до 3:3, след което Русия поведе с 6:3 след успешни контри на Александра Пасинкова и ас на Татяна Кошельова. Въпреки тайм-аута за Владимир Кузюткин, играта продължи точка за точка до 8:5 след атака през центъра на Ирина Фетисова. Последваха две блокади на Регина Мороз и ас на Фетисова и 11:5. Българките намалиха изоставането си до 9:12 след блок-аут и ас на Ели Василева и силна контра на разпределителката Лора Китипова. "Сборная" си върна предимството при 14:9 след атака на Кошельова и нов ас на Екатерина Гамова. "Лъвиците" отново стопиха разликата до 12:15 след блокади на капитанката Страшимира Филипова и Доби Рабаджиева и грешка на руския тим, но все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:12 за Русия. Последваха контра на Фетисова, ас на Кошельова и пусната топка на разпределителката Евгения Старцева - 19:12 и втори тайм-аут за Владимир Кузюткин. Резултатът стана 23:14 след ас на Старцева и атака в аут на Ели Василева, след което Русия спокойно затвори гейма при 25:15 в своя полза след нова атака в аут на Ели Василева.
В началото на третия гейм рускините бързо поведоха с 3:0 след блокада на Регина Мороз и контра от втора линия на Екатерина Гамова. До първата техническа пауза разликата нарасна до 8:3 след блокада на Ирина Фетисова и успешна контра от втора линия на Татяна Кошельова. България върна три точки след силни изяви на Страши Филипова и Ели Василева. Русия направи 11:7 след ас на Александра Пасинкова. Двата тима продължиха равностойно до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:13 за "Сборная" след силна атака на Пасинкова. Разликата се запази до 21:18, след което последваха атака на Кошельова и контра на Пасинкова и 23:18. "Лъвиците" успяха да намалят до 23:24 след отлични изяви на Доби Рабаджиева, Еми Николова и Страши Филипова и атака в аут на Гамова от рускините. България даже успя да изравни при 24:24 след грешка на Кошельова, с което спасиха 6 мачбола на "Сборная", и дори стигнаха до геймбол при 25:24 след нова грешка на Гамова. Двата тима се "захапаха" точка за точка до 26:26, след което момичетата на Владимир Кузюткин измъкнаха трудно гейма с 28:26 след блок-аут на Страши Филипова и блокада на разпределителката Лора Китипова.
Четвъртата част стартира много добре за Русия, която поведе с 3:0 след блокада и две успешни атака на Татяна Кошельова. Въпреки усилията на българките, "Сборная" направи разликата 8:3 в своя полза след атака на Екатерина Гамова и блокада на Кошельова. Постепенно България намали изоставането си до 8:10 след атака на Ели Василева и ас на Еми Николова. Рускините си върнаха преднината при 15:10 след нова атака на Кошельова и контра на Гамова и при 16:11 след пореден блок-аут на Кошельова. Последваха блокади на Регина Мороз и Кошельова и 18:11. Русия запази преднината си до 22:15 след силна атака от втора линия на Кошельова и грешка при мрежата на Ели Василева. "Лъвиците" стопиха разликата до 19:23 след грешка на рускините и две успешни атаки на Доби Рабаджиева, но все пак Русия без проблем спечели гейма с 25:19 след нова атака на Кошельова и контра на Гамова, а с това и мача с 3:1.
Най-резултатна за българския тим стана Елица Василева с 16 точки (1 блок, 1 ас, 45% ефективност в атака и 37% перфектно посрещане). Добриана Рабаджиева (1 блок, 29% ефективност в атака и 44% перфектно посрещане) и Емилия Николова (1 блок, 1 ас и 37% ефективност в атака) пък добавиха съответно 13 и 12 точки, но и техните усилия не помогнаха за успеха. За "Сборная" Татяна Кошельова заби страхотните 26 точки (6 блока!!!, 3 аса, 46% ефективност в атака и 41% перфектно посрещане), а Екатерина Гамова се отчете с 18 точки (1 блок, 2 аса и 52% ефективност в атака) за победата.
БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 1:3 (23:25, 15:25, 28:26, 19:25)
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 2, Емилия Николова 12, Добриана Рабаджиева 13, Елица Василева 16, Страшимира Филипова 10, Христина Русева 7 - Мария Филипова-либеро (Елена Колева 1, Кремена Каменова, Цветелина Заркова, Нася Димитрова 8, Диана Ненова)
старши-треньор: Владимир Кузюткин
РУСИЯ: Александра Пасинкова 11, Екатерина Гамова 18, Евгения Старцева 5, Ирина Фетисова 8, Татяна Кошельова 26, Регина Мороз 12 - Светлана Крючкова-либеро (Наталия Малих 1, Екатерина Косяненко, Юлия Подскалная Анна Малова-либеро)
Старши-треньор: Юрий Маричев.

Снимки: FIVB.ORG