100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 0:0

Серина не пощади Пиронкова

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова отпадна във втория кръг на турнира в Пекин с награден фонд 5,43 милиона долара, след като отстъпи 2:6, 3:6 срещу номер 1 в света и защитаваща титлата си Серина Уилямс (САЩ). Мачът бе на централния корт и продължи 72 минути. Това бе трето поражение от три мача за пловдивчанката. Американката има успех с 5:7, 6:1, 6:1 на "Ролан Гарос" през 2007 година, а през 2011-а обърна Цвети и на трева в Ийстбърн с 1:6, 6:3, 6:4. В третия кръг носителката на 18 титли на сингъл от Големия шлем ще се изправи срещу 13-ата поставена в схемата Луцие Шафаржова (Чехия), която надделя с 6:3, 6:3 срещу германката Мона Бартел.

Мачът започна лошо за 27-годишната Пиронкова, която трябваше да отразява точки за пробив още във втория гейм. Пловдивчанката изостана с 0:40 и въпреки че успя да спаси трите брейкпойна, тя все пак се пропука след форхенд в мрежата. Последва сервис-гейм на нула за Серина и така преднината й стана 3:0. Цвети записа първия си гейм в частта за 1:3, след което върна пробива за 2:3 благодарение на грешките на съперничката си. Вместо да се възползва от момента обаче 51-ата в световната ранглиста Пиронкова отово загуби ритъм и допусна пробив на нула в шестия гейм. При 2:4 българката поведе с 30:0 при подаване на Уилямс, но миналогодишната шампиока обърна развоя на гейма и направи резултата 5:2 в своя полза. На няколко пъти Цвети си заслужи аплодисментите на публиката с добри изяви в защита, но въпреки тях тя трудно успяваше да противодейства на агресивната игра на опонентката си. Серина стигна до сетбол в осмия гейм и след нов пробив в сметката си затвори сета при 6:2 след 32 минути игра.

Във втория сет силите бяха далеч по-изравнени. Още в първия гейм Пиронкова можеше да осъществи пробив, след като поведе с 40:0 при сервис на Уилямс, но американката се измъкна умело от напрегнатата ситуация. Резултатът се движеше гейм за гейм, като Серина взимаше далеч по-лесно подаванията си - на нула за 3:2 и 4:3. Ключов за развоя на сета, а и на мача, се оказа осмият гейм. Пиронкова спаси три брейкпойнта, показа добро движение по корта, но все пак загуби сервиса си за 3:5. При последвалото си подаване за спечелване на мача 33-годишната Серина имаше преднина от 40:0, но пропусна първия си мачбол. При втория обаче грешка нямаше и тя сложи край на двубоя при 6:3. Така американката направи нова крачка напред към спечелването на третата си титла на турнира в Пекин.

Американката завърши мача с 3 аса и 4 двойни грешки. Бългaрката не направи нито една директна точка от сервис, а двойните й грешки бяха 2. Серина остави в статистиката 27 печеливши удара и 22 непредизвикани грешки, докато при Пиронкова тези показатели бяха съответно 8 и 20.