България тръгна с 0:3 от Бразилия на Световното (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистките от националния отбор на България започнаха със загуба участието си на световното първенство в Италия. Момичетата на селекционера Владимир Кузюткин отстъпиха на олимпийския шампион Бразилия с 0:3 (19:25, 22:25, 16:25) в първия си мач от предварителна Група "В", игран тази вечер пред около 2000 зрители в зала "Пала Триест".

Утре българските "лъвици" играят срещу Сърбия, която по-рано днес надигра Турция с 3:1, а "Селесао" излизат срещу Камерун, който пък днес загуби от Канада с 1:3 гейма. Срещите са съответно от 21,00 и 18,00 часа българско време.

Първият гейм на срещата започна равностойно до 3:3, след което "Селесао" дръпна с 5:3 след атака от краче на Фабиана Клаудино и грешка на Емилия Николова. До първата техническа пауза разликата нарасна до 8:4 след ас на Фабиана и атака в аут на Еми Николова. Последва технично прехвърляне на звездата Шейла Кастро. Резултатът стана 11:5 след атака в аут на българската капитанка Страшимира Филипова. Преднината за бразилките се запази до 14:8 след успешна атака през центъра на Тайса Менезеш, което накара руският селекционер на България Владимир Кузюткин да вземе тайм-аут. Въпреки това, второто техническо прекъсване дойде при 16:10 след технично отиграване на Жаклин Карвальо. Разликата стана 18:11 след отлична блокада на Тайса. Постепенно българките намалиха изоставането си до 15:19 след силни изяви на Елица Василева. Междувременно Владимир Кузюткин направи двойна смяна и на полето се появиха Диана Ненова и Елена Колева съответно на местата на Лора Китипова и Еми Николова. Бразилия си върна преднината при 23:17 след атака от краче на Фабиана и ас на Фернанда Родригеш, след което спокойно взе гейма с 25:19 след грешка от сервис на Добриана Рабаджиева.

Втората част тръгна по-добре за българките, които поведоха с 3:0 след атака на Доби Рабаджиева, контра на Страши Филипова и аут на Тайса Менезеш. Бразилия веднага изравниха при 3:3 след грешка от сервис на Ели Василева, неразбирателство в българския тим и блокада на Фабиана Клаудино. Бразилките даже дръпнаха при 6:4 след атака в аут на Рабаджиева и контра през центъра на Фабиана. Независимо от тайм-аута за Владимир Кузюткин, първото техническо прекъсване дойде при 8:6 за момичетата на Зе Роберто след отлична атака на Жаклин Карвальо. Последваха атака на Еми Николова и два аута на Жаклин и 9:8 за българските "лъвици". "Селесао" моментално си върна преднината при 11:9 след три последователни блокади на Тайса и Жаклин. Разликата нарасна до 16:13 след ново неразбирателство в българския тим след сервис на Фернанда Родригеш. Играта продължи точка за точка до 18:15, след което България успя да изравни при 18:18 след атака на Доби Рабаджиева, грешка на бразилките и отлична блокада на Страши Филипова. Двата тима се "захапаха" в резултата до 22:22, след което бразилките отново дръпнаха с 23:22 след нова атака на Фабиана. Въпреки второто прекъсване за Владимир Кузюткин, Бразилия затвори гейма в своя полза при 25:22 след атака в аут на резервата Елена Колева и контра от краче на Фабиана.

В началото на третия гейм бразилските волейболистки поведоха бързо с 5:1 след два аса на Тайса Менезеш и блокада на капитанката Фабиана Клаудино. До техническата пауза разликата нарасна до 8:3 след задържана топка на Христина Русева. Последваха нов блок на Фабиана и контра на Жаклин Карвальо и 10:3. Постепенно "лъвиците" стопиха разликата до 8:11 след два аса на влязлата като резерва Нася Димитрова и контра блок-аут на Ели Василева, което накара наставникът на "Селесао" Зе Роберто да вземе тайм-аут. Бразилките си върнаха преднината при 14:9 след силна атака на Жаклин и технично прекъсване на Шейла Кастро. Второто техническо прекъсване пък дойде при резултат 16:10 за Бразилия след контра през центъра на Фабиана. Бразилките направиха предимството си 19:11 след ас и контра от втора линия на Шейла. В крайна сметка Бразилия без проблеми спечели гейма с убедителното 25:16 след атака от краче на Тайса, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатни за българския тим станаха Добриана Рабаджиева (36% ефективност в атака) и Елица Василева (47% ефективност в атака и 46% перфектно посрещане) с по 14 точки. За "Селесао" Шейла Кастро (1 ас и 39% ефективност в атака) и Фабиана Клаудино (3 блока, 2 аса и 62% ефективност в атака) реализираха съответно 15 и 13 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - БРАЗИЛИЯ 0:3 (19:25, 22:25, 16:25)
БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова 2, Емилия Николова 3, Добриана Рабаджиева 14, Елица Василева 14, Страшимира Филипова 8, Христина Русева 2 - Мария Филипова-либеро (Елена Колева 1, Диана Ненова, Нася Димитрова 3)
Старши-треньор: Владимир Кузюткин
БРАЗИЛИЯ: Фабиана Клаудино 13, Даниеле Линс 1, Тайса Менезеш 7, Жаклин Карвальо 12, Шейла Кастро 16, Фернанда Родригеш 6 - Камила Брайт-либеро (Тандара Кайшета 1, Габриела Гимараеш, Наталия Перейра, Фабиола Алвеш)
Старши-треньор: Жозе "Зе" Роберто Гимараеш.