100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 0:4 /почивка/

Блус посвети четвъртата си купа "София" в памет на Христо Русев

Ден след като се класира за втори пореден финал в националния шампионат по бейзбол тимът на София Блус спечели първия си трофей за сезон 2014. "Сините" триумфираха в турнира за купа "София", след като в мача за отличието обърнаха градския си съперник Атлетик с 12:6 като гости. Неделният ден обаче бе колкото щастлив, толкова и тъжен за "блусарите", които играха с черни ленти на ръкавите в памет на дългогодишния играч на клуба Христо Русев, внезапно починал в събота на 45-годишна възраст.

Двубоят на ст. "Бейзбол" в Студентски град започна с минута мълчание в памет на някогашния шортстоп и учен химик от БАН. Сякаш окрилени от мисълта за своя съотборник, "сините" навъртяха 4 точки още в първото си нападение, но после играта им рухна – както в защита, така и в атака. "Атлетите" се възползваха, постепенно се върнаха в мача и с 2 точки в 1-вия и по една в 3-тия, 4-тия, 6-ия и 8-ия не само успяха да изравнят, но и поведоха с 2 точки разлика преди последния ининг.

Именно в него вдъхновението се върна в редиците на Блус, чиито батери смазаха трима от питчерите на Атлетик. Обратът започна при 1 аут с двоен хоумрън на Димитър Насъпов за 6:6 срещу Георги Тренков, а последвалата канонада срещу Пламен Йончев (L 0-1) не позволи на ловчанлията да направи дори аут. След 5 хита и 3 точки той бе сменен с Владимир Марков, но и дупничанинът не успя да секне устрема на "блусарите", които вкараха още 3 точки, преди базовият съдия Владислав Данов да се смили и да сложи край на нападението им със съмнителен аут на първа.

Драмата стана пълна, след като в този миг над стадиона се изля порой, наложил временно прекъсване на двубоя преди последното нападение на игралия като домакин Атлетик. В краткия сух промеждутък след това "синята" защита произведе дабълплей, а питчерът Николай Ангелов (W 1-0) подпечата успеха с втория си страйкаут в своя цял мач на възвишението.

За София Блус това е четвърта купа "София" в 18-годишната история на турнира след титлите от 2007, 2010 и 2011 г. Атлетик пък остава все още недостижим рекордьор с 9 победи в надпреварата. Трофеят за 2014 г. бе посветен от играчите на "сините" в памет на Христо Русев, чието опело ще се състои утре (23 септември) от 14:30 ч. в ритуалната зала на Централните софийски гробища.