Германия взе бронза след 3:0 над Франция

Волейболистите от националния отбор на Германия спечелиха бронзовите медали на световното първенство в Полша. Момчетата на селекционера Витал Хайнен се наложиха категорично над Франция с 3:0 (25:21, 26:24, 25:23) в мача за 3/4-то място на Мондиала, игран тази вечер пред около 7500 зрители в зала "Сподек Арена" в Катовице.

Това е второ отличие за Бундестима в историята му от шампионати на планетата след световната титла от 1970 година. От друга страна за "петлите" 4-ото място е второто най-добро класиране след бронза през 2002 година. По-късно тази вечер от 21,25 часа българско време е големият финал за титлата между домакините от Полша и защитаващите трикратни шампиони от Бразилия.

Първият гейм на срещата започна отлично за Бундестимът, който бързо поведе с 3:0. Благодарение на атаките на Себастиян Шварц и Денис Калиберда германците запазиха преднината си до 8:6. Германия продължи да води до 11:9, след което "петлите" успяха да изравнят при 11:11 след успешни атаки на Антонен Рузие. Тайм-аутът, който поиска Витал Хайнен, даде ефект и германците си върнаха преднината при 14:12 след блокади на Шварц и Тим Бросхог. Германските волейболисти останаха фокусирани, докато французите допуснаха някои лесни грешки. Така разликата леко нарасна до 23:20 след нова успешна атака на Шварц, след което Германия спокойно взе гейма с 25:21 след силен ас на Георг Гроцер.

Втората част тръгна с преднина за Франция с 3:1, но веднага последва серия от атаки на Георг Гроцер и обрат до 5:4 за Бундестима. Първата техническа пауза пък дойде при резултат 8:7 за германците. Постепенно разликата нарасна до 14:11 след нови успешни атаки на Гроцер. След това "петлите" реагираха и успяха да обърнат до 16:15 в своя полза след атака на Кевин Льо Ру и два последователни аса на Ървин Нгапет. Преднината на Франция леко нарасна до 19:17 след отличен блок на Николас Льо Гоф. Момчетата на Витал Хайнен, обаче, не се предадоха и благодарение на агресивните си сервиси успяха да направят нов обрат за 22:21 в своя полза. Последваха серия от грешки от сервис и от страна на двата тима, но в крайна сметка Германия измъкна гейма с 26:24 след контра на Денис Калиберда.

След 10-минутна почивка в началото на третия гейм Германия продължи със силната си игра и поведе с 5:4. Французите, обаче, знаеха, че това им е последния шанс да останат в мача и след няколко успешни атаки на Кевин Тили обърнаха резултата до 8:7 в своя полза. След това леко увеличиха преднината си, но Бундестимът реагира и направи нов обрат и дръпна с 16:13 след грешка в атака на Антонен Рузие от "петлите" и две блокади на Себастиян Шварц и Маркус Бьоме. Момчетата на Витал Хайнен останаха концентрирани до края на гейма и без проблеми го спечелиха с 25:23 при първата си възможност след поредна атака на Георг Гроцер, а с това мача с 3:0 и бронзовите медали.

Над всички за германския тим бе Георг Гроцер с 19 точки (1 блок, 1 ас и 59% ефективност в атака) за победата. Денис Калиберда (2 аса, 50% ефективност в атака и 41% перфектно посрещане) и Себастиян Шварц (4 блока и 46% ефективност в атака) добавиха съответно 13 и 12 точки за победата. За французите Антонен Рузие (1 блок и 50% ефективност в атака) и Ървин Нгапет (4 аса, 37% ефективност в атака и 26% перфектно посрещане) реализираха съответно 12 и 11 точки.

ФРАНЦИЯ - ГЕРМАНИЯ 0:3 (21:25, 24:26, 23:25)
ФРАНЦИЯ: Антонен Рузие 12, Бенжамен Тонюти, Кевин Тили 7, Ървин Нгапет 11, Кевин Льо Ру 6, Николас Льо Гоф 5 - Женя Гребенников-либеро (Николас Марешал, Йоан Жомел, Мори Сидибе 3)
Старши-треньор: Лоран Тили
ГЕРМАНИЯ: Себастиян Шварц 12, Денис Калиберда 13, Маркус Бьоме 4, Георг Гроцер 19, Лукаш Кампа, Тим Бросхог 7 - Маркус Щоервалд-либеро (Йохен Шьоопс, Кристиян Фром, Себастиян Кюнер)
Старши-треньор: Витал Хайнен.