Бразилия на финал за 4-та световна титла след драматично 3:2 над Франция

Трикратният световен волейболен шампион Бразилия ще има уникалната възможност да спечели 4-та поредна титла на планетата. Волейболистите на "Селесао" надделяха много трудно и драматично над Франция с 3:2 (25:18, 23:25, 25:23, 22:25, 15:12) в първия полуфинал от Мондиала в Полша, игран тази вечер пред около 10 000 зрители в зала "Сподек Арена" в Катовице.

По този начин "златистите" се класираха за големия финал и ще имат възможност да защитят трите си поредни титли до момента. Това ще бъде и 5-ти финал за бразилците на световни първенства в историята. Бразилия чака на финала победителят от втората полуфинална среща между домакините от Полша и Германия по-късно тази вечер. От друга страна "петлите", които се представят много силно на шампионата до момента, ще могат да спечелят втори бронзов медал от световни първенства в историята си след 2002 година. Франция ще излезе в спора за бронза срещу загубилия полуфинала между "Дружина полска" и Бундестимът. Големият и малкият финал на Мондиала са утре (21 септември) съответно от 21,25 и 17,40 часа българско време в Катовице.

Първият гейм на срещата започна отлично за бразилците, които бързо дръпнаха с 6:3 след отлични блокади на Сидао и Лукаш Сааткамп и успешни атаки на Уолъс Де Соуса. Техническата пауза пък дойде при 8:4 след атака на Рикардо Лукарели. Постепенно Бразилия успя да увеличи преднината си до 16:9 след проблеми и грешки във френската защита. Франция очевидно не можа да намери отговор на мощните бразилски атаки с изключение на единични изяви на Антонен Рузие или Кевин Льо Ру. Разликата се запази до 21:14, след което "петлите" намалиха изоставането си до 21:17 след серия от сервиси на Ървин Нгапет. Все пак Бразилия взе спокойно първия гейм с убедителното 25:18 и поведе с 1:0.

Втората част тръгна много добре за французите, които постепенно поведоха в резултата благодарение на атаките на Антонен Рузие и Ървин Нгапет. Разликата стана 11:6 след две поредни атаки през центъра на Кевин Льо Ру. "Селесао" успя да намали изоставането си до 11:14 след добра тройна блокада, а след това до 16:17 след атака на резервата Леандро Висото и грешка на Франция. "Петлите" си върнаха преднината си при 20:16, но Бразилия веднага върнаха три точки за 20:19 след серия от силни сервиси на Луис Филипе Фонтелеш, който влезе специално за начален удар и направи два аса. "Златистите" даже стигнаха до равенство при 22:22 след контра на Рикардо Лукарели, но Франция все пак измъкна гейма с 25:23 след атака на Кевин Тили и аут на Уолъс от бразилския тим.

След 10-минутната пауза третият гейм стартира напълно равностойно до първата техническа пауза, която дойде при 8:7 след бомбена атака на Мори Сидибе, който започна като титуляр в тази част. Двата тима продължиха да показват много добра в защита и да играят равностойно, но все пак Бразилия направи обрат за 14:13 в своя полза след две силни атаки на Лукаш Сааткамп. Последва нов обрат при 18:17 за "петлите" след блокада на Николас Льо Гоф и контра на Сидибе, което накара Бернардо Резенде да вземе тайм-аут. Това даде ефект и постепенно "Селесао" стигна до нов обрат при 23:21. В крайна сметка Бразилия спечели гейма с минималното 25:23 и поведе с 2:1.

Четвъртата част започна равностойно до 4:4, след което Франция поведе със 7:4 след атака на Кевин Тили и две грешки на бразилците. Техническото прекъсване пък дойде при резултат 8:6. Постепенно "Селесао" успя да изравни при 11:11 благодарение на атаките на Уолъс. Последваха два миниобрата и второто техническо прекъсване дойде при 16:15 за бразилците. След силни сервиси на Николас Льо Гоф и атаки на Ървин Нгапет Франция обърна до 19:17 в своя полза. Момчетата на треньора Лоран Тили взеха гейма с 25:23 и вкараха мача в тайбрек.

В началото на петия решителен гейм Бразилия дръпна с 4:2 след успешни атаки на Лукаш Сааткамп и Сидао. Франция отвърна с атаки на резервата Николас Марешал и Николас Льо Гоф и 6:6. Размяната на полетата пък дойде при 8:7 за "Селесао" Разликата нарасна до 11:8 след грешка на французите и блокада на Сааткамп. В крайна сметка Бразилия спечели тайбрека с 15:12, а с това и мача с 3:2, за да се класира за големия финал.

Най-полезен за бразилския тим стана Рикардо Лукарели с 22 точки (4 блока и 53% ефективност в атака) за победата. Уолъс Де Соуса (1 блок и 57% ефективност в атака) и Лукаш Сааткамп (2 блока и 64% ефективност в атака) пък добавиха съответно 17 и 16 точки за успеха. За французите Ървин Нгапет (1 блок, 2 аса, 49% ефективност в атака и 52% перфектно посрещане) и Кевин Тили (45% ефективност в атака) реализираха съответно 21 и 13 точки, но и това не помогна за успеха.

ФРАНЦИЯ - БРАЗИЛИЯ 2:3 (18:25, 25:23, 23:25, 25:22, 12:15)
ФРАНЦИЯ: Антонен Рузие 5, Бенжамен Тонюти 2, Кевин Тили 13, Ървин Нгапет 21, Кевин Льо Ру 10, Николас Льо Гоф 8 - Женя Гребенников-либеро (Николас Марешал 2, Йоан Жомел, Мори Сидибе 11)
Старши-треньор: Лоран Тили
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 1, Уолъс Де Соуса 17, Сидао 13, Мурильо Ендрес 3, Рикардо Лукарели 22, Лукаш Сааткамп 16 - Марио Жуниор-либеро (Рафаел Де Оливейра, Леандро Висото 8, Луис Фелипе Фонтелеш 2, Фелипе Силва-либеро)
Старши-треньор: Бернардо Резенде.