Барса потегли с минимална победа (видео+галерия)

Отборът на Барселона започна участието си в Шампионската лига с 1:0 над АПОЕЛ (Никозия) в среща от група F, играна пред 62 832 зрители на "Камп Ноу". Жерард Пике донесе успеха с попадение в 28-ата минута. Бившият нападател на ЦСКА Килиън Шеридън записа 75 минути за кипърския тим. Като цяло срещата мина под пълната диктовка на каталунския тим, но положенията не бяха много поради доброто покритие в защита на гостите.

Марк-Андре тер Стеген застана на вратата при първия си официален мач за каталунците. Капитанът Чави Ернандес се завърна на терена и си партнира с дебютанта днес Сержи Сампер и Сержи Роберто. В нападение започнаха Лионел Меси, Неймар и Мунир Ел Хадади.

Гостите от Кипър започнаха срещата плътно прибрани и добре затваряха пространствата пред вратата. Първата възможност пред домакините дойде в 12-ата минута, и то при статично положение. Меси стреля от 20-метров фаул, но вратарят изби. Минута по-късно топката избяга на Лео в аут след добра комбинация. В 20-ата Неймар стреля фалцово към далечната сглобка, но повече от метър в аут.

АПОЕЛ опитваше контраатаки, които оставаха незавършени. В 25-ата Тер Стеген изби с глава пред наказателното си поле. В 28-ата Меси центрира от фаул, а завърналият се в титулярния състав Жерард Пике се извиси и с глава заби топката в мрежата. Вратарят не помръдна, като топката влезе в долния му ляв ъгъл.

Каталунците правеха грешки при постепенните си атаки, но съперникът им не успяваше да изгради добра контра. В 40-ата Неймар откри отлично Меси в наказателното поле, но мигновеният удар на аржентинеца беше предугаден от стража. В 45-ата Меси и Неймар изградиха добра акция по десния фланг, но при удара на бразилеца топката се отклони от крак.

И след почивката домакините владееха продължително, но рядко създаваха опасни положения. Атаките на кипърския тим бяха редки, но с малко пасове и бързо придвижване до вратата. В 54-ата минута Сержи Сампер се намеси важно, за да спре подобна остра акция. В 58-ата се стигна и до удар към вратата на Тер Стеген, но топката намери крака на Марк Бартра. В 60-ата минута 34-годишният Чави отстъпи място на Андрес Иниеста, който и пое лентата.

В 63-ата Ел Хадади показа добра техника в наказателното поле, но топката беше избита. В 64-ата АПОЕЛ разви почти брилянтна контра, но последният пас не беше точен и играещият мач номер 300 с Барса Даниел Алвеш се намеси. В 68-ата топката попадна в мрежата на гостите, но при явна засада. Неймар не стреля точно и Мунир сложи глава, но при нередовно положение.

В 74-ата Меси навлезе в наказателното поле и не можа да си намери пространство за шут сред многото крака. В 76-ата Сандро Рамирес беше изведен от Иниеста, но си затвори ъгъла. В 88-ата Сандро шутира от 20 метра по диагонала, а топката мина встрани. В 90-ата Лео Меси беше много близо до гол, но при добавката беше блокиран. В 91-ата Тер Стеген направи силно спасяване след удар под гредата.

В крайна сметка Луис Енрике дебютира в Шампионската лига с победа и прибави важни три точки. АПОЕЛ пък показа, че ще е тежък съперник.

Барселона - АПОЕЛ 1:0
1:0 - Пике (28)

Снимка: Getty Images/Guliver