100 години Етър: „Звездите на „Етър” (ветерани) - Национален отбор „Звездите на България” (ветерани) 0:0

Франция на крачка от полуфинал след страхотно 3:0 над Германия

Националният волейболен отбор на Франция е на крачка от класиране за полуфиналите на световното първенство в Полша. "Петлите" записаха страхотна победа над Германия, след като ги надиграха с 3:0 (25:15, 26:24, 25:22) в първи мач от Група "G" на третата фаза, игран тази вечер пред малко над 1600 зрители в зала "Сподек Арена" в Катовице.

По този начин французите имат 3 точки и им трябва само един единствен спечелен гейм във втората среща срещу Иран, за да се класират за финалната четворка. Днес Франция почива, докато Бундестимът излиза срещу иранците за втория си мач, който ще реши съдбата им до края на Мондиала. Срещата е отново от 21,25 часа българско време в Катовице.

Мачът стартира по-добре за французите, които поведоха с 5:3 след силни сервиси на Ървин Нгапет. Въпреки тайм-аута за белгийския наставник на Германия Витал Хайнен, техническото прекъсване дойде при 8:4 за "петлите". Разликата се запази до 13:9 след блок-аут на Антонен Рузие, след което Бундестима успя да намали до 12:14 след две грешки на Кевин Льо Ру. Все пак втората техническа пауза дойде при 16:12 за Франция след контра през центъра на Николас Льо Гоф. Последва серия от силни сервиси на Льо Ру, включително и ас, и преднината на Франция нарасна до 19:12. Германците намалиха леко изоставането си до 20:15 след силни изяви на Денис Калиберда, но френските волейболисти веднага си върнаха предимството при 22:15 след атака и блок на Нгапет. В крайна сметка момчетата на треньора Лоран Тили взеха гейма с убедителното 25:15 и поведоха с 1:0.

Втората част тръгна равностойно до 5:5, след което Франция дръпна с 8:5 след грешка в атака на Георг Гроцер и контра блок-аут на Ървин Нгапет. Последваха две атаки на Гроцер и блокада на Макс Гюнтьор и 8:8. Равенството се запази до 12:12, след което "петлите" поведоха отново с 14:12 след атака на Антонен Рузие и контра на Нгапет. Последваха два миниобрата, за да се стигне до 16:15 за французите след поредна атака на Нгапет. Играта продължи точка за точка до 21:21, след което момчетата на Лоран Тили при 24:21 след нови силни изяви на Нгапет. Германците, обаче, не се предадоха и стигнаха до 24:24 след атака на Дирк Вестфал и аут на Антонен Рузие. Все пак Франция измъкна гейма с 26:24 след успешна атака на Нгапет и грешка на Гроцер.

И в началото на третия гейм Франция дръпна с 4:1 след серия от силни сервиси на Ървин Нгапет. До техническата пауза разликата нарасна до 8:3. Постепенно Бундестимът успя да намали изоставането си до 7:9 след две блокади на Дирк Вестфал и Макс Гюнтьор и контраатака на Георг Гроцер и до 9:10 след двойна блокада на Денис Калиберда и Маркус Бьоме срещу Нгапет. Прекъсването, което поиска Лоран Тили, даде резултат и "петлите" си върнаха преднината при 16:13 и 22:18 благодарение на ефективните им атаки и солидната им защита. Въпреки усилията на Вестфал и Калиберда, Франция успя да спечели гейма при 25:22, а с това и мача с 3:0.

Ървин Нгапет стана най-полезен за френския тим с 20 точки (1 блок, 3 аса, 48% ефективност в атака и 65% перфектно посрещане), а Антонен Рузие добави 16 точки (57% ефективност в атака) за победата.

За германците Георг Гроцер (2 блока и 41% ефективност в атака) и Денис Калиберда (50% ефективност в атака и 41% перфектно посрещане) завършиха съответно с 14 и 11 точки.

ФРАНЦИЯ - ГЕРМАНИЯ 3:0 (25:15, 26:24, 25:22)
ФРАНЦИЯ: Антонен Рузие 16, Бенжамен Тонюти 2, Кевин Тили 8, Ървин Нгапет 20, Кевин Льо Ру 5, Николас Льо Гоф 4 - Женя Гребенников-либеро (Йоан Жомел, Николас Марешал)
Старши-треньор: Лоран Тили
ГЕРМАНИЯ: Денис Калиберда 11, Дирк Вестфал 6, Маркус Бьоме 6, Георг Гроцер 14, Лукаш Кампа 3, Тим Бросхог 2 - Маркус Щоервалд-либеро (Себастиян Шварц, Йохен Шьоопс, Себастиян Кюнер, Макс Гюнтьор 2, Фердинанд Тиле-либеро)
Старши-треньор: Витал Хайнен.