ВАЛЕНТИНА ГЕОРГИЕВА ГРАБНА ПРИЗА ЗА СПОРТИСТ НА МЕСЕЦ МАРТ СЛЕД ЗЛАТНИЯ МЕДАЛ В БАКУ

САЩ изнесе лекция на Сърбия и пак превзе световния връх (видео+галерия)

Националният отбор на САЩ защити световната си титла по баскетбол, след като във финала на Мондиал 2014 разби Сърбия с 37 точки - 129:92 . Възпитаниците на легендарния Майк Кжижевски изнесоха истинска офанзивна лекция на съперника си.

Американците бяха близо до собственото си върховно постижение за реализирани точки на финал - 137 срещу Русия на първенството в Канада през 1994 година. Освен това те вкараха фантастичните 15 тройки от 30 опита.
САЩ изнесе лекция на Сърбия и пак превзе световния връх
Сърбите започнаха по-мотивирано и по-агресивно и бързо изработиха по две лични нарушения на Антъни Дейвис и ДеМаркъс Казънс, като същевременно поведоха с 9:15. Янките обаче бързо се съвзеха и повеоха след серия от  13-0 - 22:15 при оставащи 3.30 минути. Американците налучкаха правилния ритъм в нападение и бързо увеличиха аванса си до 30:19, водени от Кайри Ървинг, а след 10 минути водеха с 35:21.
САЩ - Сърбия
В първата четвърт Щатите бяха стопроцентови в стрелбата от дистанция - 5/5.

САЩ продължи да показва висока успеваемост в атака и в началото на втората четвърт разликата в полза на отбора на Кжижевски скочи до 19 точки - 45:26. Символичните домакини нямаха никакво намерение да намаляват оборотите и след тройка на Руди Гей за първи път преднината им прескочи 20-те точки - 50:29. Лекцията по стрелба от дистанция продължи, като Хардън и Къри нижеха кош след кош от зоната за три точки, а минута преди почивката на таблото бе изписан резултат 65:35. След 20 минути игра резултатът бе 67:41, след като Неманя Биелица реализира три точки със сирената.
Сърбия започна второто полувреме добре, но Мирослав Радулица на два пъти си изпусна нервите, за което бе санкциониран първо с неспортсменско, а после и с техническо нарушение, убивайки моментния подем на "орлите". Балканците нямаше как да противодействат на убийствената атакуваща мощ на съперника и четири минути преди края на частта губеха с 91:59. Kota "100" бе достигната минута и половина преди изтичането на третата четвърт, а след нейния край САЩ имаше аванс от 105:67.
Американският отбор продължи да играе със самочувствие, като разликата скочи до 40 точки - 117:77, а 4.37 минути преди финалната сирена Щатите вече бяха реализирали 120 точки. Сърбите доиграха мача с високо вдигнати глави и сътвориха няколко атрактивни неща, а Саша Джордевич извади Теодосич, Кръстич и Радулица малко преди края, за да може публиката в Мадрид да ги изпрати с аплодисменти. Майк Кжижевски също извади голяма част от основните си играчи, а крайният резултат бе фиксиран на 129:92

Западните ни съседи засвидетелстваха уважението си към новите-стари световни шампиони, след като станаха на крака секунди преди края и им отдадоха дължимото, аплодирайки ги.
Кайри Ървинг бе над всички за шампионите, реализирайки 26 точки при перфектна стрелба от тройката - 6/6. Джеймс Хардън добави 23 точки, общо осем играчи на американците завършиха с двуцифрен точков актив, а единствено Дерик Роуз не успя да запише дори точка.

Никола Калинич и Неманя Биелица вкараха по 18 точки за Сърбия, а Богдан Богданович остана с 15. Милош Теодосич се отчете с 10 точки и 7 асистенции.