Федерер класира Швейцария на финала за "Купа Дейвис"

Роджър Федерер направи още една крачка към мечтания трофей на "Купа Дейвис". Федерер надигра Фабио Фонини с 6:2, 6:3, 7:6 (4) в Женева и класира Швейцария на финала на неофициалното световно отборно първенство по тенис за мъже. Успехът на Федерер позволи на швейцарците да поведат с 3-1 победи в полуфиналния сблъсък с Италия. Така последният мач вече е само протоколен и без никакво значение, а на финала Федерер, Стан Вавринка и компания ще се изправят срещу Франция.

"Петлите" сразиха носителя на трофея през последните 2 години Чехия с 4-1 победи. Още вчера французите си осигуриха успеха с 3-0 победи, а днес просто бе фиксиран крайният резултат. Гаел Монфис надви Лукаш Росол с 5:7, 6:4, 7:5, а единствената победа за Чехия постигна Иржи Весели, който надигра с 6:4, 6:3 Жулиен Бенето.

Федерер спечели днес мач №55 от началото на годината, като грабна победата с помощта на 11 аса и общо 36 уинъра. Федерер вече е с 37 победи и 7 загуби на сингъл в мачовете за "Купа Дейвис" в кариерата си.

Фонини бе равностоен на Федерер в първите минути на двубоя, но швейцарецът реализира пробив при 3:2, а след това и още един при 5:2 в първия сет. Във втория сет Федерер проби за 5:3 и затвори частта със своя сервис, а в третия сет пречупи съперника си след тайбрек.

"Купа Дейвис" е един от малкото престижни трофеи в тениса, които липсват в колекцията на 33-годишния Федерер.

През 1992 година Швейцария отново участва на финал за "Купа Дейвис", но тогава Марк Росе и Якоб Хласек отстъпват пред отбора на САЩ, в чийто състав са легендите Пийт Сампрас, Андре Агаси, Джон Макенроу и Джим Къриър.

Финалният сблъсък е от 21 до 23 ноември, като домакини са французите.