100 години ски спорт в България

Алън с обрат срещу Селби, ще играе финал в Шанхай

Световният номер 9 Марк Алън направи страхотен обрат на 1/2-финала на "Мастърс"-а в Шанхай срещу лидера в ранглистата Марк Селби. Северноирландецът изоставаше с 1:4 и 2:5 фрейма, но намери начин да навакса пасива и да спечели мача с 6:5. На финала утре 28-годишният Алън ще мери сили с победителя от двубоя между Дин Дзюнхуей и Стюърт Бингам.

Селби започна силно мача и след брейкове от 70, 41 и 116 точки поведе с 2:0. Третата партия бе за Алън, който се отчете с халф-сенчъри брейк от 52 точки, а в последната част преди кратката почивка Веселяка от Лестър направи преднината си 3:1. След подновяването на играта англичанинът се пребори и за петия фрейма след три кратки серии и така резултатът стана 4:1 в негова полза. Алън отговори с брейк от 68 точки за 2:4, но в следващата част Селби се прояви със 71 за 5:2.

Световният номер 1 сякаш изпусна контрола в срещата в осмия фрейм, когато съперникът му спечели надлъгването. След това Алън изстреля сенчъри брейк от 115 точки за 4:5 и така обратът вече не изглеждаше като мисия невъзможна. Северноирландецът, който в края на август спечели турнира Paul Hunter Classic във Фюрт (Германия), стигна до равенството след серия от 64 точки. Голямата драма бе запазена за решаващия 11-и фрейм. Селби получи пръв шанс сред топките и записа 63 точки срещу името си. След това обаче Алън взе инициативата, направи серии от 40 и 27 точки и така стигна до крайния успех и обрата в мача.