Кристиян Пастори спечели голямата награда на "Балкан маратон рали"

Кристиян Пастори от Италия спечели титлата при при мотоциклетистите на международната офроуд надпревара "Балкан маратон рали". Пастори получава голямата награда - безплатно участие в "Africa Eco Race". Състезанието стартира този декември и в продължение на 2 седмици керванът преминава по оригиналния маршрут на рали "Дакар". Голямата награда е предоставена от организатора на "Балкан маратон рали" Тодор Христов, представител на Africa Eco Race за балканските страни.

Петото издание на "Балкан Маратон рали" стартира от площада на град Самоков в България и финишира в град Охрид в Македония. Награждаването се проведе на специална церемония на брега на Охридското езеро. Надпреварата бе реализира със съдействието на Община Самоков и Община Охрид и с помощта на българските и македонски офроуд клубове, участвали активно при организирането на "Балкан маратон рали".

На старта в различните категории застанаха над 80 участника от България, Гърция, Белгия, Холандия, Австрия, Италия, Сърбия и Македония, които изминаха повече от 2000 км. за 7 дни. В надпреварата взе участие и двукратният победител в рали "Дакар" Жан Луи Шлесер, който застана на старта на пролога с автомобил прототип Hyundai Santa Fe T1.

Много кал, дъжд, трудни и атрактивни трасета, но и много адреналин и хъс бяха необходими на състезателите за да застанат на почетната стълбичка най-добрите и най-издръжливите. Защото за едно такова състезание е необходимо много повече от добре подготвена машина, тренировки и мотивация, но и много адреналин, смелост и разбира се приключенски дух.

Официални лица на церемонията по награждаване на победителите в "Балкан маратон рали" бяха Ангел Янев заместник кмет на град Охрид, Тодор Христов - директор на Балкан маратон рали, първият български участник в рали "Дакар", и Велибор Каевски - заместник директор на "Балкан маратон рали". Наградите в клас Джипове връчи заместник кмета на община Охрид Ангел Янев.

Победител в тази категория е българският екипаж Калинков/Бонева от офроуд клуб "Добруджа" с общо време за цялото състезание 22:48:27 или два часа и половина след първия моторист в генералното класиране. Втората награда е отново за българският отбор от Русе Захариев/Арабаджиев, а третото място за австрийския отбор Ехемозер/ Шифер.