"Черната котка" Франция стъпка испанските надежди (видео+галерия)

Европейският шампион Франция поднесе голямата изненада на световното първенство в Испания, елиминирайки на четвъртфиналите домакините след успех с 65:52. "Петлите" изиграха изключителен мач в тактическо отношение и заслужено победиха тима на Хуан Оренга, който беше големият фаворит за титлата, заедно със САЩ.

Преди година французите надделяха над "Ла Роха" на европейското първенство, а сега, без голямата си звезда Тони Паркър, отново препънаха испанците, при това насред Мадрид. Двата отбора се срещнаха и в груповата фаза, като Испания спечели с 24 точки разлика, но днес съотношението на силите беше коренно различно."Черната котка" Франция стъпка испанските надежди

На полуфиналите Франция ще срещне Сърбия, а американците ще се изправят срещу Литва.

Мачът започна по най-добрия възможен начин за "петлите". Водени от Борис Диао, те поведоха с 11:2, а испанците действаха доста дезорганизирано и залагаха най-вече на стрелби от далечно разстояние. В края на първата част резултатът беше изравнен, но домакините продължиха да изпитват трудности със здравата френска защита. Допълнителен проблем беше и контузията на Серхио Родригес, който при едно падане нарани китката си и се върна в игра чак след почивката."Черната котка" Франция стъпка испанските надежди

Французите разчитаха на дълги нападения и спечелиха много борби в атака, а стрелбата на Испания беше пълна катстрофа. Полувремето дойде при 35:28 за "петлите", но никой в залата не се съмняваше, че домакините ще покажат истинското си лице до края на мача и ще обърнат развоя му в своя полза.

В началото на третата част Франция не вкара кош в продължение на три минути и разликата беше стопена. Хуан Карлос Наваро изравни за 39:39 с десетата си точка в мача. При този резултат двата отбора едва не се сбиха след нарушение на Марк Гасол и остра реакция на Микал Желабал срещу Серхио Йул. След като страстите се успокоиха, Испания поведе с атрактивна забивка на Руди Фернандес, а в самия край на частта чадър Пау Гасол запази точката аванс за иберийците. "Черната котка" Франция стъпка испанските надежди

За цялата трета четвърт Франция отбеляза само 7 точки, но в последните 10 минути момчетата на Венсан Коле показаха повече характер и наложиха волята си. С тройка на Диао французите дръпнаха с 6 точки и до края не изпуснаха преднината си.

Испанците продължиха да стрелят от далечно разстояние, но като цяло бяха точни само 2 пъти от 22 опита. Интригата окончателно приключи минута преди финалната сирена, когато Тома Йортел вкара тройка и Франция поведе с 60:52. "Черната котка" Франция стъпка испанските надежди

Най-резултатен за "петлите" беше Борис Диао с 15 точки, а Йортел добави 13. Французите взеха цели 50 борби, 13 от които бяха дело на Руди Гобер.

За Испания Пау Гасол вкара 17 точки, а освен него само Наваро завърши с двуцифрен брой - 10.