Сърбия мечтае за медал след лекция срещу Бразилия (галерия)

Националният отбор на Сърбия отмъсти на Бразилия за загубата в груповата фаза на Мондиал 2014, след като разгроми "селесао" с 84:56, осигурявайки си място на полуфиналите на турнира. С днешната си игра "репрезентацията" даде открита заявка за медал, като буквално изнесе лекция на южноамериканците през втората половина на двубоя и заслужено се класира за най-добрите четири в света.

Във втори пореден двубой на директна елиминция сърбите спечелиха по повече от категоричен начин. В осминафиналната фаза на първенството те изхвърлиха Гърция след 90:72
Сърбия мечтае за медал след лекция срещу Бразилия
Сърбите взеха контрол още от първите минути в Мадрид, повеждайки с 14:9 в средата на частта, най-вече благодарение на Милош Теодосич, който реализира 8 точки. Бразилците останаха в ролята на изоставащи до края на тази четвърт, когато имаха пасив от 4 точки - 21:17.

Втората част започна с две поредни тройки на Алекс Гарсия и Бразилия поведе за първи път от самото начало на двубоя - 21:23. "Плавите" отговориха със серия от 8-0 за 29:23, но последваха три минути суша, в които Бразилия реализира 9 точки и поведе с 29:32. Играчите на Саша Джорджевич бързо се съвзеха и завършиха полувремето с осем безответни точки за 37:32.
Третата част се оказа ключова за развитието на мача, след като сърбите първо дръпнаха с 44:34, а впоследствие бразилците бяха санкционирани с две технически нарушения. Именно тогава западните ни съседи нанесоха своя удар, повеждайки с 50:34 и повече не изпуснаха инициативата, а след 30 минути вече водеха с 22 точки разлика - 66:44.

През последните 10 минути Джорджевич завъртя целия си състав и всички играчи демонстрираха отлично настроение и желание за игра. Три минути преди финалната сирена преднината им за първи път надхвърли 30 точки - 82:51, а крайният изход от мача бе 84:56
Милош Теодосич бе безспорният №1 за победителите и завърши с 23 точки, 4 асистенции и 3 борби, реализирайки 10/10 от наказателната линия. Богдан Богданович добави 12 точки, а Ненад Кръстич и Мирослав Радулица останаха с по 10.

Маркиньош и Андерсон Варежао бяха най-резултатни за бразилците с по 12 точки.

В петък на сърбите им предстои да се изправят срещу Испания или Франция в полуфиналите. Съперникът им ще бъде определен по-късно днес.

СЪРБИЯ - БРАЗИЛИЯ 84:56 (21:17, 16:15, 29:12, 18:12)

СЪРБИЯ: Милош Теодосич 23, Стефан Маркович 9, Никола Калинич 5, Неманя Биелица 8, Мирослав Радулица 10 (Марко Симонович, Стефан Йович, Богдан Богданович 12, Стефан Бирчевич 3, Рашко Катич, Владимир Щимац 4)

БРАЗИЛИЯ: Марселиньо 4, Леандро Барбоса 5, Маркиньош 12, Андерсон Варежао 12, Тиаго Сплитер 3 (Марсело Мачадо, Раул Нето 6, Рафаел Хетшеймер 2, Лари Тейлър, Алекс Гарсия 8, Нене 4, Гийерме Джованони 0)