Отличен старт (видео+галерия)

Националният отбор на България започна европейските квалификации за Франция 2016 отлично, макар и драматично. “Трикольорите” изтръгнаха заслужена победа с 2:1 при гостуването си на Азербайджан пред 10 000 зрители на “Баксел Арена” в Баку. В герой за “лъвовете” се превърна резервата Венцислав Христов, който донесе успеха в 87-ата минута. Преди това Илиян Мицански откри в 14-ата минута, а Дмитрий Назаров изравни в 54-ата минута с нелеп за нас гол.

Родните национали напълно заслужено си тръгнаха с трите точки, след като контролираха срещата и пропуснаха отлично положение веднага след изравнителното попадение на азерите. Освен това голът в нашата врата дойде след удар от 30 метра, който изненада Стоянов. Вратарят на Лудогорец видя късно кълбото заради защитниците пред него и топката спря в мрежата на България. Това се случи в най-добрите минути за “лъвовете”, които от началото на второто полувреме търсеха втори гол.

Стоянов все пак спаси вратата си в 7-ата минута с фантастичен рефлекс, като даде друга насока на срещата, тъй като домакините бяха започнали по-добре и техен гол щеше да затрудни още повече “трикольорите”.

Победата е още по-ценна, тъй като дойде без доста играчи и далеч от дома, а най-важно е показаното самочувствие и характер в трудните моменти, както желае Пенев.

Двубоят започна с два пропуска на домакините. Първо Владислав Стоянов със страхотен рефлекс спаси вратата ни в 7-ата минута, след като Рушат Дадашов остана сам срещу него. Това се случи след сериозна грешка на Владимир Гаджев и отлична контраатака на домакините. В 13-ата минута Рафат Алиев с глава стреля на гредата от четири метра. Играчът с номер 11 бе оставен непокрит и за радост сбърка.
При следващата атака Мицански откри. Нападателят на Карлсруе бе изведен майсторски от Георги Илиев и сам срещу Агаев отбеляза своя първи гол в официален мач за "трикольорите" и общо трети.
До края на първото полувреме липсваха завършващите удари към двете врати, като един път домакините и два пъти българите имаха добри възможности.
Георги Илиев стреля силно в 52-ата минута, но Агаев спаси. 100 секунди по-късно трибуните избухнаха след нелеп гол във вратата на България. Дмитрий Назаров стреля от близо 30 метра, след като преодоля Владимир Гаджев и прати топката в мрежата. Стражът Стоянов бе хванат неподготвен и късно видя топката, заради което закъсня с реакцията си резултатът стана 1:1.
Още в следващата атака Михаил Александров пропусна да вкара. Пенев смени Мицански с Андрей Гълъбинов, който в 59-ата минута направи невероятен пропуск.
Гаджев проби отляво и с отлично центриране намери родната деветка, който от три метра пред голлинията стреля, но с отличен рефлекс Агаев спаси.
Последваха нов слаб удар на Илиев и удар на Гаджев с глава, но и двата далеч от целта. Гаджев отново стреля далеч от целта, а Тодор Неделев замени Илиев в 74-ата минута.
В следващите минути играчите на Пенев изглеждаха видимо изморени, но демонстрираха желание за победа. Александров бе заменен от Венцислав Христов в 83-ата минута. Последваха две центрирания от статични положения на Тодор Неделев. При второто, в 87-ата минута от корнер, топката стигна на задната греда, където Христов с плонж вкара своя първи гол за тима.
В даденото продължение Христов след подаване на Гълъбинов пропусна да вкара трети гол.
Изненадващ беше изборът на селекционера Любослав Пенев за партньор на капитана Николай Бодуров в центъра на отбраната - Апостол Попов. В последната повече от една година бранителят на ЦСКА играе на поста десен бек. Днес там се завръща Станислав Манолев, а Илиян Мицански водеше атакака.
"Трикольорите" ще направят поредния си опит да се класират на голям футболен форум. За последно нашият тим игра на Евро 2004 и вече десет години българският запалянко мечтае отново да гледа отбора сред най-големите. Този път надеждите са големи, а и шансовете за успех също.
С новата схема на европейските първенства, която дава шанс и на третите отбори в групите да се класират на финалите, задачата на нашите момчета е далеч по-лесна от досега. Освен това под ръководството на Любослав Пенев отборът показа признаци на израстване и това е достатъчен повод за оптимизъм, поне преди началото на квалификациите.
Плюс това следващите два мача - през октомври срещу Хърватия в София и срещу Норвегия в Осло, ще бъдат посрещнати с още по-голямо настроение и дано подкрепата на публиката на “Васил Левски” да бъде ключ към успеха.