Турция продължава на 1/4-финалите след драма срещу Австралия

Отборът на Турция се класира за 1/4-финалите на Световното първенство по баскетбол, което се провежда в Испания, след като се наложи изключително драматично с кош в самия край на двубоя над Австралия с 65:64.

Емир Прелджич се превърна в герой за победителите, след като отбеляза 16 точки, включително и две тройки в заключителните 60 секунди на мача, с които допринесе за пълния обрат в полза на турците. Синан Гюлер също имаше голяма заслуга за успеха – 16 точки, а Ендер Арслан вкара 11 точки.

Арън Бейнс вкара 15 точки за Австралия, а Матю Делаведова добави 13 точки.

Австралийците откриха резултата след тройка на Делаведова, но след това Турция отговори на предизвикателството с пет безответни точкина Арслан за 5:3. В следващите минути играта вървеше кош за кош и двата отбора си размениха лидерството на няколко пъти, а в самия край на частта символичните гости имаха повече шанс и успяха да излязат напред с крехка преднина – 18:15.

Делаведова и Беърстоу вкараха в начало на втория период за 22:15, като почти до самия край на полувремето Австралия поддържаше аванса си, но в последните 60 секунди Мотюм и Ашик се възползваха от грешки на съперника и доближиха Турция само на точка от съперника – 34:35.

Баскетболистите на Австралия стартираха по-добре второто полувреме, което им позволи да стигнат и до най-голямата разлика в мача до този момент – 48:36.Това внесе измамно спокойстие в редиците на символичните гости, които допуснаха няколко грешки в защита, а Гюнлум, Прелджич и Саваш бяха в основата на серия от 12:2, с която доближиха тима си само на четири точки от съперника – 46:50.

В заключителната четвърт играта вървеше кош за кош и това напъно устройваше австралийците, които успяваха да съхранят крехкия си аванс – 62:58 при точно две минути до последния съдийски сигнал. Истинската драма се разигра в заключителните 120 секунди на мача, когато Прелджич вкара тройка за 62:64, а вответната атака баскетболистите на Австралия не успяха да атакуват коша в рамките на 24 секунди. Последва тайм-аут за Турция, а след подновяването на играта, при 5 секунди до финалната сирена, отново Прелджич наниза стрелба от далечно разстояние, с която донесе пълния обрат за южните ни съседи – 65:64.