Страхотна България поведе с 2:0 на Русия, но слаб съдия и силна "Сборная" ни взеха победата (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Българският национален отбор за мъже изигра най-силния си мач на световното първенство в Полша. Възпитаниците на Пламен Константинов го сториха точно срещу олимпийския шампион Русия. България игра страхотно и поведе с 2:0, но контузия на Виктор Йосифов, слаби съдийски отсъждания и силен отбор на Русия доведоха да драматична загуба с 2:3 (25:20, 25:23, 20:25, 23:25, 11:15) в мач от 5-ия кръг на Група С, която се игра в зала "Ерго Арена" в Гданск.

България завърши на 3-то място в крайното класиране в Група С с актив от 11 точки. Русия е първа с 14 точки, а Канада втора с 11. Китай е 4-ти и също продължава напред с актив от 6 точки.

Следващите съперници на България са световният шампион Бразилия, Куба, Германия и Финландия.

Двубоите от втория кръг на шампионата в Полша стартират на 10 септември, а България ще се изправи срещу Бразилия в следващата си среща.
Мондиал 2014: България - Русия 2:3
Русия поведе в мача с България с 6:4 в началото на първата част. "Сборная" поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване след блок-аут на Николай Павлов. България обърна развоя на гейма след силна игра в атака на Тодор Скримов до 11:9. При следващото разиграване българските волейболисти реализираха още една точка, но малко преди края му контузия получи Виктор Йосифов.
Наложи се вторият ни диагонал Данаил Милушев да влезе в игра като блокировач, след като преди мача остави извън групата третия централен блокировач Светослав Гоцев. България поведе с 13:10 след мощна атака на Цветан Соколов от зона 2. Дани Милушев започна страхотно като център и атакува за 14:12. Русия поведе след два поредни аса на Дмитрий Мусерский 14:15. България поведе с 16:15 след ас на Данаил Милушев при второто техническо прекъсване. Последва нов ас на Данаил Милушев - 17:15. Андрей Воронков взе прекъсване за Русия. Наказателната акция на Данаил Милушев продължи с ас №3 и 18:15. Сергей Савин смени Дмитрий Илиних в състава на Русия. Русия намали до 17:18 след пристъпена линия за атака от втора линия на Тодор Скримов. Алексей Спиридонов изравни до 18:18 след много технично отиграване в третия метър. Сергей Гранкин сгреши началния удар и България пак поведе с 19:18. Мощна атака на Цветан Соколов от неудобна позиция и 20:18. Мощна атака на Тодор Скримов по блокадата 22:19 за България. Сергей Савин атакува в аут - 23:19. Николай Пенчев заби ас и България стигна до геймбол при 24:19. Тодор Скримов отново атакува по руския блок за 25:20.
Русия поведе с 4:1 в началото на втората част. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Атака на Николай Пенчев доведе резултата до 2:4. Атака в аут на Тодор Скримов - 2:6. Тодор Скримов заби ас за 4:6. Цветан Соколов атакува по блокадата за 5:6. България изравни при 6:6. Това принуди Андрей Воронков да вземе прекъсване за Русия. Русия поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване след ас на Дмитрий Мусерский. Последва нов ас на Дмитрий Мусерский - 4-ти поред за 9:6 за Русия. България намали до 8:9 след грешка на Алексей Спиридонов. Ас №4 на Данаил Милушев изравни резултата при 9:9. Страхотна единична блокада на Николай Пенчев - 10:10. Контраатака на Теодор Тодоров след мощен сервис на Андзрей Жеков - 11:10 за България. Изключително технично отигравене на Цветан Соколов доведе до 12:10. Мощен пайп на Тодор Скримов - 13:11. Николай Апаликов атакува в аут и 14:11 за България. Мощна атака по блокадата на Тодор Скримов доведе до 15:11 за националите. Тодор Скримов заби поредната си отлична атака, но след видео-чек, съдиите странно отсъдиха точка за Русия - 12:15. Нова атака по блока на Тодор Скримов донесе 16:12 за България при второто техническо прекъсване. Тодор Скримов доведе резултат до 17:13 с мощна атака от зона 3 по диагонала. Сергей Макаров и Павал Мороз замениха Николай Павлов и Сергей Гранкин. Цветан Соколов атакува мощно по блокадата от зона 2 - 18:15. Дмитрий Мусерский заби ас за Русия - 17:18. Последва още един ас на Дмитрий Мусерский - 18:18. Руснаците поведоха с 19:18 след грешна на българските волейболисти. Пламен Константинов взе ново прекъсване. Цветан Соколов успя да отиграе в атака и България изравни при 19:19. България поведе с 20:19 след бъркана топка ан Сергей Макаров. Мощен сервис на Данаил Милушев и руснаците сгрешиха - 21:19 за България. Андрей Воронков взе прекъсване. Тодор Алексиев атакува мощно по диагонала от зона 4 за 22:20. Мощен сервис на Андрей Жеков и контраатака на Тодор Алексиев - 23:20. Дмитрий Илиних намали до 21:23 след пайп. Сергей Савин направи ас - 22:23. България стигна до геймбол във втората част при 24:22 след мрежа на руснаците. Троен български блок спря атаката на Русия - 25:23.
Третата част започна равностойно до 2:2, когато Тодор Скримов атакува мощно. България поведе с 3:2 след тройна блокада. Тодор Скримов отново изведе България до равенство 4:4. Русия поведе с 6:4 след мощен сервис на Дмитрий Мусерский и троен блок срещу атака на Цветан Соколов. При 4:7 Добромир Димитров замени Андрей Жеков. Николай Пенчев атакува по блокадата за 5:7. Русия поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване. Русия поведе с 11:6 след два поредни аса на Сергей Савин. Пламен Константинов взе прекъсване. Русия поведе с 12:6. Сергей Савин сгреши началния удар - 7:12. При 7:13 Андрей Жеков се завърна в игра. Цветан Соколов намали до 8:13. Николай Павлов заби ас за 15:8. Тодор Алексиев се пребори за трудна топка в атака - 9:15. Цветан Соколов би сервис в мрежата и Русия поведе с 16:9 при второто техническо прекъсване. Дмитрий Илиних заби ас за 17:9. Пламен Константинов взе ново прекъсване.  В игра се появи Мирослав Градинаров. Цветан Соколов намали до 13:21. Цветан Соколов игра с блокадата за 14:21. Мирослав Градинаров намали до 15:21 с атака от зона 2. България намали до 17:23 след грешка на Николай Павлов в атака. Ас на Теодор Тодоров 18:23. Андрей Воронков взе прекъсване за Русия. Единичен блок на Цветан Соколов и 19:23. Павел Мороз изведе Русия до геймбол при 24:19. Павел Мороз би сервис в аут - 20:24. Тодор Алексиев направи контраатака, но Дмитрий Мусерский побутна топката в нашето поле и нито един български волейболист не я достигна - 20:25.
Николай Пенчев заби ас и България поведе с 1:0 в началото на 4-ия гейм. Страхотна българска блокада на Теодор Тодоров и Цветан Соколов и 2:1. Тодор Скримов атакува мощно по блокадата от зона 4 по диагонала 3:1. Тодор Скримов атакува мощно по блокадата за 4:2. България изравни при 6:6 след сервис в мрежата на Дмитрий Мусерский. Теодор Тодоров изравни при 7:7 с атака през центъра. Русия поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. Цветан Соколов изравни при 8:8 след атака на зона 4. Русия поведе с 12:9 след блок на Дмитрий Мусерский срещу атака на Цветан Соколов. Цветан Соколов намали до 10:12 с мощна атака. Николай Пенчев намали до 12:14 след атака от зона 4 по диагонала. Ас на Андрей Жеков и 14:15. Нов силен сервис на Андрей Жеков и равенство 15:15. Страхотна комбинация Андрей Жеков - Теодор Тодоров и 16:15 за България при второто техническо прекъсване. Николай Пенчев отигра много трудна атака от зона 4 за 17:15. Андрей Воронков взе прекъсване. Русия изравни при 17:17 след блокада на Артьом Волвич. България отново поведе с 18:17 след пайп на Тодор Скримов. Равенство при 18:18 след като съдията отсъди несъществуваща грешка на България. Българските волейболисти изравниха при 19:19 след атака на Тодор Скримов. Русия поведе с 21:19 след контраатака на Дмитрий Мусерский. Пламен Константинов взе прекъсване. България намали до 20:21. Блокада хвана атака на Цветан Соколов 20:22. Тодор Скримов атакува мощно по правата от зона 4 за 21:22. Тодор Скримов би сервис в аут - 21:23. Пламен Константинов взе ново прекъсване. Тодор Алексиев намали до 22:23 с атака по правата от зона 4. Артьом Волвич атакува през центъра за 22:24. Тодор Алексиев намали до 23:24 с атака по диагонала от зона 4. Николай Павлов пусна коварна топка над тройната българска блокада - 25:23.
България поведе с 3:2 н началото на тайбрека след атака на Цветан Соколов. Мощна атака на Николай Пенчев по блокадата и 4:3. Цветан Соколов атакува по правата от зона 2 - 5:4. Цветан Соколов атакува в аут - 5:6. Сергей Савин заби ас за 5:7. България намали до 6:7 след грешка на Сергей Савин от сервис и поредна груба съдийска грешка преди това. Русия поведе с 8:6 при смяната на игралните полета. Тодор Скримов намали до 7:8 с мощна атака. България намали до 8:9 след грешка на Дмитрий Илиних. Блокаут на Дмитрий Илиних 8:10. Ас на Дмитрий Илиних доведе до 8:11. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Страхотна блокада на Данаил Милушев - 9:11. Сергей Савин отигра в нападение - 9:12. Пламен Константинов взе ново прекъсване за България. Русия поведе с 13:9 след като Цветан Соколов бе хванат на блокада. Блокаут на Николай Пенчев и 10:13. Николай Павлов изведе Русия до мачбол при 14:10 след атака по правата от зона 2. Цветан Соколов намали до 11:14. Русия спечели тайбрека с 15:11 и мача с 3:2 гейма след атака в центъра на Дмитрий Мусерский.
Цветан Сколов стана най-резултатен за България с 23 точки (3 блока, 54% ефективност в атака), а Тодор Скримов заби 21 точки (64,52 % ефективност в атака).
За Русия се отличи Дмитрий Мусерский с 23 точки (6 аса, 6 блока), а Дмитрий Илиних добави 15 точки.
БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 2:3 (25:20, 25:23, 20:25, 23:25, 11:15)

БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 1, Цветан Соколов 23, Николай Пенчев 9, Тодор Скримов 21, Теодор Тодоров 7, Виктор Йосифов 1 - Теодор Салпаров-либеро (Данаил Милушев 7, Мартин Божилов, Тодор Алекисев 8, Добромир Димитров, Мирослав Градинаров 1)
Старши-треньор: Пламен Константинов
РУСИЯ: Сергей Гранкин 1, Николай Павлов 12, Алексей Спиридонов 4, Дмитрий Илиних 15, Дмитрий Мусерский 23, Николай Апаликов - Артьом Ермаков-либеро (Сергей Савин 13, Артьом Волвич 7, Сергей Макаров, Павел Мороз 1)
Старши-треньор: Андрей Воронков.

СНИМКИ: FIVB.CH

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 2:3 - ТУК!!!