Финландия в Топ 16 на Мондиала след чисто 3:0 над Тунис

Волейболистите от националния отбор на Финландия се класираха за втората фаза на Световното в Полша. Възпитаниците на наставника Туомас Самелвуо биха категорично аутсайдера Тунис с 3:0 (25:18, 25:14, 25:20) в последния си мач от предварителна Група "В", игран този следобед пред близо 3500 зрители в зала "Сподек Арена" в Катовице.

Така "Суоми" завърши в групата с 8 точки след 3 победи и 2 загуби и са сигурни за следващата фаза на Мондиала, в която първите 4 отбора от тази Група "В" и ще се изправят срещу първите 4 от Група "С", където е и България. Другите сигурни съперници на "лъвовете" са настоящите шампиони от Бразилия и Германия. Република Корея пък все още има теоритична възможност да заеме 4-то място в класирането, където в момента е Куба. Тунис пък завърши на последното 6-то място в групата без победа и една единствена спечелена точка.

Финландците напълно контролираха играта в първите два гейма и без проблеми ги взеха съответно с 25:18 и 25:14. Едва третата част бе по-равностойна, след като тунизийците поддържаха равенството до 18:18. Последваха силни минути на Оли Кунари, благодарение на който "Суоми" стигнаха до крайното 25:20 и 3:0.

Най-полезни за финландския тим станаха Урпо Сивула (2 блока, 1 ас и 47% ефективност в атака) и Оли Кунари (1 блок, 3 аса, 71% ефективност в атака и 36% перфектно посрещане) съответно със 17 и 16 точки за победата. За тунизийците Маруен Гарци завърши с 12 точки.

ТУНИС - ФИНЛАНДИЯ 0:3 (18:25, 14:25, 20:25)
ТУНИС: Ахмед Кадхи 7, Маруен Гарци 12, Самир Селами 1, Мохамед Али Бен Отмен 4, Елиес Карамосли 6, Омар Агреби 3 - Ануер Тауерги-либеро (Халед Бен Слимене 2, Набил Милади)
Старши-треньор: Фетхи Мкауар
ФИНЛАНДИЯ: Мико Еско 2, Урпо Сивула 17, Оли Кунари 16, Мико Ойванен 14, Константин Шумов 5, Юка Лехтонен 5 - Лаури Керминен-либеро (Оли-Пека Оянсиву 1)
Старши-треньор: Туомас Самелвуо.