Хърватски бомбардир "разстреля" Федерер, сензационен финал на US Open (галерия)

Марин Чилич постигна най-големия успех в досегашната си кариера и за пръв път се класира на финал в турнир от Големия шлем. Хърватинът разгроми Роджър Федерер с 6:3, 6:4, 6:4 и в понеделник ще спори за титлата с Кей Нишикори, който в другия полуфинал елиминира водача в световната ранглиста Новак Джокович.

Чилич изигра мач, който едва ли някога ще забрави. Той допусна един единствен пробив - в началото на третия сет, но го върна веднага и оттам нататък с помощта на убийствения си сервис пречупи съпротивата на Федерер.Хърватски бомбардир "разстреля" Федерер, сензационен финал на US Open

За швейцареца загубата е болезнена, защото той имаше шанс да атакува рекордна 18-а титла от Големия шлем, но вместо това US Open ще има нов шампион.

Чилич влезе по-добре в мача и бързо даде да се разбере, че няма намерение да бъде просто спаринг-партньор на големия фаворит. Хърватинът сервираше мощно и с лекота взе първите си две подавания, а в четвъртия гейм направи пробив, след като изоставаше с 0:40. До това изненадващо развитие се стигна заради няколко непредизвикани грешки на Федерер, който подцени опасността и беше наказан.Хърватски бомбардир "разстреля" Федерер, сензационен финал на US Open

До края на сета Чилич беше безпогрешен в геймовете, в които сервираше. Хърватинът не допусна никакви колебания и поведе в резултата.

Вторият сет се разви по идентичен начин. Чилич се възползва от ниския процент вкаран първи сервис на Федерер и проби в самото начало, което му вдъхна допълнително самочувствие. Хърватинът продължаваше да разчита основно на началния си удар и дългите разигравания бяха малко, а когато все пак се стигаше до такива, Федерер в повечето случаи допускаше непредизвикани грешки.Хърватски бомбардир "разстреля" Федерер, сензационен финал на US Open

Развръзката дойде в десетия гейм. Чилич поведе с 40:0 и си извоюва три сетбола. Първият беше пропуснат, но при следващата си възможност хърватинът записа своя ас номер 10 и след малко повече от час игра вече имаше солиден аванс.

В третия сет Федерер имаше шанса да сервира пръв и да води в резултата, което евентуално да постави съперника му под по-голямо напрежение. Роджър беше пределно амбициран да постави началото на обрат, подобен на този срещу Монфис в четвъртфинала, и много бързо успя да пробие. Това стана с първия му завършващ удар от бекхенд в целия мач.Хърватски бомбардир "разстреля" Федерер, сензационен финал на US Open

Публиката се ентусиазира и с всички сили подкрепяше Федерер, но Чилич не можеше да бъде изкаран от равновесие. Още в следващия гейм хърватинът стигна до две точки за връщане на пробива и реализира втората от тях. Последва бърза размяна на геймове, а при 3:3 Чилич направи решителната крачка към победата. Той пропусна първия си шанс за пробив, но при втория пласира невероятен ретур, който му донесе така важната точка.

За хърватина остана по-лесното, но той трябваше да покаже здрави нерви, за да се справи както с Федерер, така и с гласовитата публика, която беше на страната на швейцареца. При 5:4 в своя полза Чилич направи три поредни аса, а след това сложи точка на спора с прецизен бекхенд по правата. Хърватски бомбардир "разстреля" Федерер, сензационен финал на US Open

Победата е първа за хърватина срещу Федерер след пет поредни загуби. Любопитен е и друг факт - за пръв път от 2002 година на финал на турнир от Големия шлем ще играят двама тенисисти извън топ 10 в ранглистата.