Нишикори взе скалпа на Джокович и си заслужи място в историята (видео+галерия)

Изненадата е факт! Поставеният под номер 10 в основната схема Кей Нишикори (Япония) елиминира лидера в ранглистата Новак Джокович (Сърбия) с 6:4, 1:6, 7:6(4), 6:3 на 1/2-финала на Откритото първенство на САЩ. Така след победите в предишните кръгове срещу Стан Вавринка и Милош Раонич, дойде ред да бъде отстранен и големият фаворит за трофея в Ню Йорк. В битката за първата си титла от Големия шлем 24-годишният Нишикори ще се изправи срещу спечелилия мача между Роджър Федерер (Швейцария) и Марин Чилич (Хърватия).

Постижението на Нишикори е историческо с това, че той става първият азиатец, Нишикори взе скалпа на Джокович и си заслужи място в историята класирал се за финал в надпревара от "Голямата четворка". Японецът слага край на серията от четири поредни финала на Джокович на US Open. Сърбинът има един триумф в изданието - през 2011 година. Днешният сблъсък, който се игра при много тежки условия и температури над 30 градуса, бе трети в съперничеството между двамата тенисисти, като Нишикори вече има предимство - 2:1 успеха.

Срещата започна с убедителен сервис гейм за Джокович, след което 11-ият в света японец имаше леки затруднения при собсрвеното си подаване. В третия гейм Нишикори реализира пробив след чудесен печеливш удар от форхенд, но сърбинът отговори мигновено с брейк на нула за 2:2. В началните минути и двамата състезатели имаха проблеми с първия си сервис и именно това бе в основната на нови три поредни брейкпойнта за представителя на Япония при 3:3. Ноле неутрализира първата възможност, но при втората се пречупи и изостана в резултата - 3:4. Нишикори запази концентрация, продължи с атакуващия си стил и чудесните изяви в защита и по този начин задържда преднината си. Той затвори първата част при собствен сервис за 6:4 след 39 минути игра.

Втората част бе коренно противоположна като развитие на първата. Джокович, който има седем титли от Шлема в кариерата си, сякаш намери ритъма си. 27-годишният сърбин осъществи пробив за 3:1, а на няколко пъти затрудни съперника си и с великолепни къси топки. В доста динамично темпо световният номер 1 поведе с 4:1, а след нов пробив в шестия гейм авансът му се увеличи още. Сетът приключи след само 30 минути игра на "Артър Аш Стейдиъм" при 6:1.
Нишикори взе скалпа на Джокович и си заслужи място в историята
Третата част бе най-оспорвана и логично бе решена в тайбрек. Нишикори сбърка няколко къси топки и за кратко даде инициативата на сръбския си опонент в началото на сета. Японецът отрази четири брейкпойнта при 1:1, но демонстрира характер и удържа подаването си. Страхотен минаващ удар даде точка за пробив на Нишикори при 4:3 в негова полза и той не сгреши за 5:3. Азиатецът обаче не съумя да запази преднината и още в следващия гейм изпусна подаването си. Двамата 1/2-финалисти печелеха сервис-геймовете си до 6:6 и така се стигна до тайбрек. В него Нишикори бе по-активният тенисист. Той поведе с 4:1 и не загуби водачеството си до края. Въпреки че Джокович навакса разликата до 4:5, това не бе достатъчно, за да обърне изцяло развоя в своя полза. Нишикори получи сетбол при 6:4 и благодарение на чудесното си движение по корта и форхенда в аут на съперника, японецът затвори тайбрека при 7:4 точки.
Повлиян от загубата на третата част, Джокович допусна пробив още на старта на четвъртия сет. Сърбинът можеше да върне брейка във втория гейм, когато поведе с 40:0 при сервис на Нишикори, но японецът се измъкна майсторски от напрегнатата ситуация - 2:0. До края на този оказал се последен сет сърбинът така и не намери начин да противодейства на японския си противник. Нишикори печелеше спокойно и без трудности геймовете си, а при 5:3 и сервис на Джокович японецът стигна и до два мачбола. Първият бе спасен след добър сервис на Ноле, но при последвалото разиграване лидерът в класацията на ATP прати форхенда си в аут и така загуби подаването си, а с това и мача.
Сблъсъкът продължи 2 часа и 52 минути. Нишикори остави в статистиката 5 аса и 4 двойни грешки. Печелившите му удари бяха 37, а непредизвиканите грешки с 3 по-малко. При Джокович директните точки от сервис бяха 13, а двойните грешки - 4. Сърбинът се отчете с 38 уинъра и 35 непредизвикани грешки.