Турция измъкна победата срещу Финландия след продължение

Отборът на Турция записа втора победа в група С на Световното първенство, което провежда в Испания, след като днес се наложи изключително драматично над Финландия със 77:73 след продължение.

По този начин южните ни съседи съхраниха шансовете си да се класират за 1/8-финалите на шампионата на планетата, като имат в актива си два успеха, с колкото са още тимовете на Украйна и Доминиканската република.

Юмер Ашък вкара 22 точки за световните вицешампиони, Емир Прелджич и Ендер Арслан добавиха съответно по 13 и 12 точки, а Керем Гьонлюм приключи с 10 точки.

Петери Копонен беше най-резултатен за финландците със 17 точки, а Сасу Салин завърши с 15 точки.

Баскетболистите на Финландия започнаха много по-концентрирано двубоя, което им помогна да отворят преднина от пет точки, която се запази до края на първата четвърт – 15:10. През вторите десет минути символините гости отново бяха пълни господари на терена, а серия от точни стрелби от близко и далечно разстояние доведе до още по-изразителна преднина в тяхна полза – 41:27.

През второто полувреме двата отбора си размениха ролите на терена, като турците бързо налучкаха верния ритъм и тръгнаха да търсят обрат. След 30 минути игра южните ни съседи вече изоставаха само с шест точки - 53:59, а в заключителната четвърт разликата в резултата продължаваше да се топи. Отборът на Турция успя да се добере до равенството четири секунди преди последния съдийски сигнал – 68:68 след тройка на Акьол, а в ответното нападение Копонен не успя при опита за стрелба от центъра и мачът отиде в продължение.

Турците стартираха допълнителните пет минути със серия от 5:0, след което Финландия се добра до ново равенство, но до края Гьонлюм и Прелджич демонстрираха здрави нерви, с което осигуриха и успеха на родината си – 77:73.