Иран с втора голяма победа на Световното! "Персите" сразиха и САЩ с 3:2

Волейболистите от националния отбор на Иран постигнаха втора голяма победа на световното първенство в Полша! След като в неделя удариха Италия с 3:1 гейм, днес "персите" сразиха и тазгодишните победители в Световната лига от САЩ с 3:2 (25:23, 25:19, 19:25, 18:25, 17:15) във втория си мач от Група "D", игран този следобед пред над 3000 зрители в зала "Краков Арена".

Така момчетата на сръбския наставнин Слободан Ковач излязоха начело във временното класиране преди изиграването на останалите срещи от 2-ия кръг днес с 5 точки след 2 победи от 2 мача. "Янките" пък имат 3 точки след 1 победа и 1 загуба. В следващия кръг двубои в групата Иран играе с Франция, която по-късно тази вечер ще спори със "Скуадра адзура", а САЩ ще излезе срещу Пуерто Рико, който днес играе с Белгия. Мачовете са в четвъртък (4 септември) съответно от 17,30 и 14,00 часа българско време.

След равностойното начало на първия гейм на срещата американците успяха да поведат с 8:6 и 10:7 благодарение на Тейлър Сандър. Постепенно Иран изравни при 15:15, но САЩ веднага си върна преднината при 17:15 отново чрез Сандър. Последваха силни минути на иранските центрове Адел Голами и Мохамед Мусави. В крайна сметка иранците измъкнаха гейма с 25:23 след поредни атаки именно на Мусави. Възпитаниците на Слободан Ковач подобриха изпълнението си на сервис и след общо 5 аса на Голами, Амир Гафур и Фархад Гаеми дръпнаха с 15:12. Иранските волейболисти продължиха със силната си игра в атака и поведоха с 2:0 след убедително 25:19.

За началото на третия гейм наставникът на "янките" Джон Спероу използва същата тактика като в първия мач срещу Белгия. Спероу премести звездата Матю Андерсън като посрещач и пусна в игра Карсън Кларк на позицията на диагонала. Това даде ефект и благодарение на страхотната игра на двамата САЩ поведе с 21:14. Американският тим без проблеми спечели гейма с 25:19 след нова атака на Тейлър Сандър. Въпреки опитите на Иран да затвори мача, волейболистите на САЩ останаха концентрирани в четвъртата част и след силни изяви на Сандър и Андерсън поведоха с 15:13. Разликата постепенно нарасна до 23:17 благодарение на Сандър, след което американците вкараха мача в тайбрек след 25:18 след поредна успешна атака на Сандър.

В петия решителен гейм Иран успя да поведе с 3:1 и 8:5 след силна игра в атака и блокада на Амир Гафур. Постепенно САЩ стигнаха до 13:13 след две поредни блокади на Максуъл Холт. Равенството се запази до 15:15, но в крайна сметка Иран измъкна драматично победата с 3:2 след 17:15. В края на тайбрека драмата бе пълна. Селекционерът на САЩ Джон Спероу поиска видео чек, но след него иранците избухнаха в луда радост, а бурните протести на американците останаха нечути.

Най-полезен за иранския тим стана Амир Гафур с 21 точки, а Моджтаба Мирзаджанпур добави 13 точки за победата. За американците Матю Андерсън и Тейлър Сандър реализираха съответно страхотните 26 и 25 точки, но и неговите усилия не бяха достатъчни за успеха.