Сенегал матира Хърватия и пренаписа историята си (видео)

Националният отбор на Сенегал поднесе истинска изненада на Мондиал 2014, след като матира силния отбор на Хърватия и постигна победа със 77:75. Това бе втори успех за африканците, които вчера надиграха Пуерто Рико и вече имат баланс от 2-1. Загубата пък бе първа за "шахматистите", които започнаха с две поредни победи, а сега имат еднакъв баланс с днешния си палач.

Сенегал пренаписа баскетболната си история, тъй като в досегашните си три участия на световни финали нямаше записана победа, а сега в рамките на първите си три двубоя бяха постигнати два успеха.

Хърватите започнаха по-добре и поведоха с 6:13 след силни изяви на Шарич и Томич, но сенегалците завършиха частта със силна серия от 12-3, за да поведат с 18:16.

Водени от младата си звезда Горги Дженг, играчите от Африка наложиха превъзходство през вторите 10 минути и постепенно се откъснаха напред в резултата, за да се оттеглят на почивка с преднина от 9 точки - 41:32.

Хърватия се хвърли здраво след подновяването на играта и успя да съкрати изоставането си до точка - 46:45, но Сенегал не допусна обрат и след силен завършек на частта водеше с 59:52 след 30 минути.

Играчите на Ясмин Репеша се бориха до последно в заключителната четвърт на двубоя, но най-доброто, което успяха да направят бе пак да намалят пасива си до една точки - 70:69 след тройка на Боян Богданович две минути преди финалната сирена. Тимът на Сенегал взе глътка въздух, повеждайки със 73:69, но тройка на Лафайет запази надеждата за европейците - 73:72 при оставащи 21 секунди. Последваха четири поредни точки за Дженг и компания и 77:72 пет секунди преди края. Дамян Рудеж наниза нови три точки за Хърватия, но това се случи при оставащи 0.2 секунди и така победата бе за Сенегал - 77:75.

Играчът на Минесота Тимбърулвс Горги Дженг бе над всички - 27 точки, 8 борби, 3 асистенции, 2 чадъра и 1 отнета топка, докато Ксане Алмейда завърши с 15 и 5 асистенции.

Дарио Шарич и Боян Богданович вкараха по 15 точки за Хърватия, а Анте Томич остана на крачка от "дабъл-дабъл" с 14 точки и 9 борби.

Другите два мача от група В днес са Аржентина срещу Филипините от 18.30 часа и Пуерто Рико - Гърция от 21.00 часа.