Трагично начало и щастлив край - Григор Димитров е на осминафинал! (галерия)

Григор Димитров се класира за осминафиналите на US Open след трудна победа над Давид Гофен с 0:6, 6:3, 6:4, 6:1. Негов съперник в спор за попадане в голямата осмица ще е французинът Гаел Монфис, който елиминира сънародника си Ришар Гаске.

Българинът игра на приливи и отливи, но успя да намери верния ритъм след кошмарния първи сет, в който не взе нито един гейм. В края на мача по-големия опит и по-добрата физическа форма на Димитров се оказаха решаващи и Гофен се предаде.

Двубоят стартира с леко закъснение заради проливния дъжд, който се изля над кортовете в Ню Йорк. Лошото време обърка програмата и няколко мача бяха прекъснати и отложени за вечерната сесия. Мачът между Димитров и Гофен беше преместен от корт "Артър Аш" на "Грандстенд".

Григор започна много разсеяно и въпреки че в откриващия гейм поведе с 40:15, допусна да бъде пробит. Гофен бързо затвърди пробива, а след това стигна и до втори. Белгиецът се възползва от нова серия лоши отигравания на Димитров, който предаде подаването си с двойна грешка.

При 0:3 българинът получи възможност да се върне в сета. Той имаше два брейкбола, но ги пропиля, а Гофен дръпна с 4:0. 56-ият в световната ранглиста белгиец буквално летеше по корта и връщаше всички удари на Димитров. Хасковлията се изнерви от развитието на сета и започна да прибързва, като в повечето случаи пращаше топката в мрежата. В крайна сметка Гришо не спечели нито един гейм в първата част - нещо, което за последно му се беше случвало преди повече от две години, срещу Фернандо Вердаско във втория кръг на Australian Open.

Григор Димитров е 1/8-финалист на US Open

Почивката между сетовете сякаш не помогна на българина да се отърси от напрежението, защото той продължи да е колеблив в играта си и Гофен получи два ранни шанса да пробие. За щастие сервисът на Димитров постепенно заработи и той успя да удържи подаването си и да спечели първи гейм от началото на двубоя.

При 2:1 за Григор последва много дълъг гейм, в който българинът показа част от богатия си арсенал и стигна до точка за пробив. В този момент съперникът му не издържа на напрежението и направи двойна грешка, с която геймът приключи. Това бе напълно достатъчно на световния номер 8, който до края на сета печелеше с лекота подаванията си и изравни общия резултат.

Tретата част започна перфектно за Григор, който веднага реализира пробив. Гофен още не беше преодолял разочарованието от загубения втори сет и първият му сервис изчезна, а Димитров стана много по-агресивен и не пропусна шанса си. Българинът веднага поведе с 2:0, а в следващия гейм показа изумителна защита и си осигури още един пробив.

При 3:0 в своя полза Гришо загуби концентрация и Гофен получи две възможности да върне единия пробив, но ги пропиля. Ситуацията се повтори в шестия гейм и този път самият Димитров му помогна с двойна грешка. В тези минути играта на българина отново рухна и вторият пробив не закъсня, а резултатът стана 4:4. Гофен също не беше на нивото си от първия сет, но многобройните грешки на неговия съперник го върнаха в сета.

Деветият гейм беше прекрасна илюстрация на представянето на двамата от началото на мача и хубавите изпълнения се редуваха с необясними пропуски. Гофен спаси една точка за пробив, но след това направи две поредни двойни грешки и отново се озова в ролята на догонващ. Този път Гришо не трепна и след гейм "на нула" поведе с 2:1 сета.

В четвъртия сет интрига нямаше. Гофен беше твърде изцеден както физически, така и психически, за да продължи да оказва съпротива. Гришо набързо стигна до пробив, който му позволи да е по-спокоен и да наложи волята си.

Осминафиналът между Димитров и Монфис ще се играе в сряда. Двамата вече са се изправяли един срещу друг на US Open. Това стана в среща от първия кръг през 2011 година, когато французинът спечели в три сета - 7:6, 6:3, 6:4.