Аржентина тръгна с лесно 3:0 над Венецуела на Мондиала

Мъжкият национален волейболен отбор на Аржентина започна с лесна победа участието си на световното първенство в Полша. Воденият от легендария Хулио Веласко тим спечели южноамериканското дерби в предварителна Група "А", след като се наложи категорично над Венецуела с 3:0 (25:23, 25:17, 25:19) пред близо 2500 зрители в зала "Сентениал" във Вроцлав.

По този начин аржентинците имат 3 точки, колкото имат и домакините от Полша, които снощи разгромиха Сърбия с 3:0 в мача на откриването, и Австралия, която тази вече би Камерун също с 3:0 гейма. В следващия кръг в групата Аржентина излиза срещу "плавите", а Венецуела ще спори с камерунците. Мачовете са във вторник съответно от 14,00 и 17,30 часа българско време.

Първият гейм на срещата бе напълно равностоен от началото до края, но с леко предимство на аржентинците. "Гаучосите" дръпнаха с 8:6, след което поддържаха преднината си до 12:11, а след това до крайното 25:23 след две мощни атаки и ас на Факундо Конте. В началото на втората част Аржентина бързо поведе с 3:0. Въпреки смените, които предприе наставника на Венецуела Винченцо Начи, никой не можеше да спре Конте, Себастиан Соле и Хосе Луис Гонсалес. Разликата нарасна до 19:12, след което аржентинските волейболисти взеха гейма с 25:17 след серия от грешки на Максимо Антонио Монтоя. Третият гейм стартира равностойно като първата, но постепенно Аржентина поведе с 10:7. Преднината на аржентинския тим стана 21:15 благодарение на Родриго Кирога, след което без проблеми спечели гейма с 25:19 след страхотна атака на Гонсалес, а с това и мача с 3:0.

Звездата на "гаучосите" Факундо Конте стана най-полезен с 15 точки (1 ас, 64% ефективност в атака и 50% перфектно посрещане), а 29-годишният Хосе Луис Гонсалес, който до момента не получаваше много шанс за изява в националния тим на Аржентина, добави 11 точки (61% ефективност в атака) за победата. За венецуелците Кевин Пинеруа завърши със 17 точки.
ВЕНЕЦУЕЛА: Ектор Салерно, Хосе Караско, Кевин Пинеруа 17, Джосер Контрерас 4, Хесус Даниан Чуруио 6, Фреди Рамон Седено 6 - Ектор Мата-либеро (Карлос Паес, Ернандо Андрес Гомес, Максимо Антонио Монтоя 5)
Старши-треньор: Винченцо Начи
АРЖЕНТИНА: Хавиер Филарди 5, Николас Уриарте 4, Факундо Конте 15, Хосе Луис Гонсалес 11, Себастиан Соле 8, Пабло Крер 8 - Себастиан Клостер-либеро (Сантяго Дарайду 1, Лучано Де Чеко, Алехандро Торо 1, Мартин Рамос 2, Родриго Кирога 1)
Старши-треньор: Хулио Веласко.