САЩ стартира с измъчено 3:2 над Белгия на Световното

Победителителите в тазгодишната Световна волейболна лига от САЩ стартираха с много измъчена и драматична победа участието си на световното първенство в Полша. Момчетата на селекционера Джон Спероу успяха да пречупят много трудно Белгия с 3:2 (25:21, 17:25, 25:16, 21:25, 15:11) в първия си мач от предварителна Група "D", игран тази вечер пред около 4000 зрители в зала "Краков Арена".

Така американците взеха само 2 точки от победата, докато Белгия, която за първи път от 36 години участва на Мондиал, спечели една. В следващия кръг в групата САЩ излиза срещу Иран, който по-рано днес надигра Италия с 3:1 гейма, докато "червените дяволи" ще спорят с отбора на Пуерто Рико, който в момента играе с Франция. Срещите са във вторник (2 септември) съответно от 14,00 и 17,30 часа българско време.

Благодарение на силната игра на Гарет Муагутутия и Тейлър Сандър и множеството грешки на белгийците "янките" успяха постепенно да поведат в първия гейм с 16:12. Въпреки усилията на белгийските волейболисти, САЩ спокойно взе гейма с 25:21 след атака през центъра на капитана Дейвид Лий. Втората част започна по идентичен начин, но в полза на Белгия. Чрез Сам Деруу и грешки на американците, възпитаниците на Доминик Бейенс дръпнаха с 11:7 и 16:10. Разликата стана 21:14 след атака на Брам Ван Ден Дриес, след което Белгия изравни за 1:1 след 25:17.

Третият гейм започна отлично за САЩ, които поведоха бързо с 8:2 благодарение на резервата Антонио Чиарели и Максуъл Холт. Това като че ли реши изхода на гейма. Американската блокада работеше много добре, а в атака нямаше кой да спре Тейлър Сандър. Така резултатът стана 19:12, след което воденият от Джон Спероу тим без проблеми затвори частта в своя полза с убедителното 25:16. Белгийските волейболисти веднага се съвзеха и доминираха напълно от началото до края на четвъртия гейм. Сам Деруу и Герт Ван Вале бяха водещите фигури за Белгия, докато усилията на Матю Андерсън не бяха достатъчни. Така разликата постепенно стана 19:13 в полза на белгийците. Американците успяха да намалят до 21:23 благодарение на Дейвид Лий, но все пак Белгия вкара мача в тайбрек след 25:21. В петия решителен гейм отново Сандър и Андерсън бяха най-добри за американския тим и благодарение на тях САЩ поведоха със 7:4. В крайна сметка момчетата на Джон Спероу успяха да се наложат с 15:11 и 3:2 в срещата.

Над всички от американския тим бе Тейлър Сандър със страхотните 24 точки (1 блок, 1 ас, 54% ефективност в атака и 52% перфектно посрещане) за победата. За белгийците влезлият като резерва в четвъртия гейм Герт Ван Вале (2 блока, 1 ас и 53% ефективност в атака) и Сам Деруу (1 блок, 2 аса, 24% ефективност в атака и 87% перфектно посрещане) завършиха съответно със скромните 13 и 12 точки.
БЕЛГИЯ: Брам Ван Ден Дриес 8, Сам Деруу 12, Франк Депестел 1, Кевин Клинкенберг 6, Пиетер Верхеес 9, Симон Ван Де Вуурде 8 - Берт Деркининген-либеро (Герт Ван Валее 13, Матиас Валкиерс, Пиетер Куулман 3, Матийс Верханеман 3)
Старши-треньор: Доминик Бейенс
САЩ: Матю Андерсън 14, Тейлър Сандър 24, Дейвид Лий 10, Майка Кристенсън 1, Максуъл Холт 11, Гарет Муагутутия 5 - Ерик Шоджи-либеро (Кавика Шоджи, Антонио Чиарели 4, Карсън Кларк)
Старши-треньор: Джон Спероу.