Исландия пише история, вижте всички участници на ЕвроБаскет 2015

Квалификациите за европейското първенство по баскетбол за мъже догодина приключиха, а 13 отбора си осигуриха място на финалите. Босна и Херцеговина, Белгия, Израел и Латвия още преди последните мачове снощи имаха гарантирано място на ЕвроБаскет 2015. Грузия, Италия и Полша спечелиха първо място в своите групи и също стигнаха до директно класиране.

Шестте най-добри втори отбори са Чехия, Македония, Германия, Исландия, Холандия и Русия. Единствено Румъния няма да играе на шампионата догодина, въпреки че завърши на втора позиция в групата си. Северните ни съседи са с най-лоши показатели от всички втори тимове.

Холандия победи Черна гора с 68:55 точки в групата на България и завърши на второ място в класирането. "Лалетата" ще играят на финали на европейски шампионат за пръв път от 1989 година.

Исландия постигна исторически резултат, след като за пръв път в историята стигна до участие на финалите на първенство на Европа.