България обърна Израел и завърши квалификациите с победа

България завърши квалификациите за ЕвроБаскет 2015 с победа, надигравайки Израел с 69:61 в мач без значение от последния кръг на група В. Така българите сложиха край на черната си серия от пет поредни поражения.

Тимът на Ерез Еделщайн бе без двама от лидерите си - Омри Каспи и Д'ор Фишър. Крилото на Сакраменто Кингс напусна тима преди два дни, а Фишър също бе освободен с оглед класирането за европейското догодина.

Първата четвърт бе изключително равностойна и двата тима си размениха лидерството няколко пъти, преди все пак България да поведе - 14:11 след кош на Везенков две минути преди края. Израел обаче завърши частта силно и след серия от 8-2 се оттегли при резултат 16:19 след 10 изиграни минути.

Израелците дръпнаха с 23:31 след силно начало на втората четвърт, но българите отговориха с пет безответни точки за 28:31 след 16 изиграни минути. Оттук до почивката съперниците на нашите заиграха много по-силно, раздаваха топката в нападение отлично и наказвайки всяка грешка на българите успяха да поведат с 28:41 на почивката, след като реализираха 10 точки в последните 4 минути и не допуснаха нито една.

Изоставането на България достигна 17 точки - 30:47 след само две минути игра в третия период. Българите не бяха особено убедителни в нападение, но Израел също започна да греши и нашите все пак свалиха пасива си. В оставащите осем минути те реализираха 15 точки срещу 5 за Израел, а техническо нарушение на Гал Мекел позволи на националите да се доближат до 45:52 след 30 минути.

България направи серия от 18:7 в първите шест минути на последната част, след която поведоха с 63:59, а след това Израел така и не успя да догони нашите. В крайна сметка момчетата на Георги Младенов се поздравиха с крайния успех с 69:61.

Александър Везенков бе най-резултатен с 20 точки, към които прибави 8 борби. Божидар Аврамов добави 14 точки, а Христо Захариев завърши с 12. Николай Върбанов се отчете с 9 и 4 борби.

Лиор Елиаху вкара най-много за Израел - 16 точки, а Джейкъб Коен добави 11.

ИЗРАЕЛ - БЪЛГАРИЯ 61:69 (19:16, 22:12, 11:17, 9:24)

ИЗРАЕЛ: Гал Мекел, Йотам Халперин, Гай Пнини, Лиор Елиаху, Янив Грийн

БЪЛГАРИЯ: Божидар Аврамов, Станимир Маринов, Павлин Иванов, Александър Везенков, Николай Върбанов