Велик Моци, уникален Лудогорец - Европа и светът ще запомнят този исторически мач! (видео+галерия)

Уникален Лудогорец, Велик Моци! България за втори път ще има отбор в групите на ШЛ след историческа, дори за света, футболна драма срещу Стяуа на стадион "Васил Левски", която приключи 7:5 в полза на разградчани след изпълнение на дузпи. Българският шампион, особено през второто полувреме, тотално надигра румънския гранд, но вкара чак в 90-та минута, след великолепен гол от воле на резервата Вандерсон.

С това попадение орлите заличиха пасива от първия мач, в който загубиха с 0:1 и срещата-реванш отиде в продължения. Там разградчани бяха по-добри, но драмата тепърва предстоеше.

В 97-та минута реферът спести нарисуван втори жълт картон на Варела и удари сериозно рамо на Стяуа. Именно този играч се откъсна сам срещу Владо Стоянов в 119-та минута и стражът на българския шампион се принуди да го фаулира извън наказателното поле, за което получи директен червен картон.Велико! Лудогорец е в Шампионската лига!

Лудогорец бе изчерпал трите си смени и на вратата застана централният бранител Козмин Моци, легенда на кръвния враг на стелистите - Динамо (Букурещ). При дузпите Моци бе брилянтен, след като в първите пет дузпи спаси тази на Първулеску и по този начин орлите компенсираха пропуска от бялата точка на Вандерсон.

Останалите играчи на двата отбора реализираха и се стигна до изпълнение на по един 11-метров наказателен удар до внезапна смърт. Първите две дузпи бяха вкарани, но при следващите се случи нещо невероятно. Ешпиньо реализира, а Моци хвана тази на Ряпа и така изпрати Лудогорец в групите на ШЛ.

Велико! Лудогорец е в Шампионската лига!

Иначе срещата започна с пропуск на гостите още в 7-ата минута. Санмартеан преодоля трима футболисти на орлите и подаде към Кешеру, който от пет метра не улучи вратата.

Постепенно разградчани се оттърсиха от напрежението и изнесоха играта в по-предни позиции. Последваха няколко добри атаки по дясното крило и една от тях завърши със силен шут на Михаил Александров, който Арлаускас спаси.

В 22-та минута Санмартеан отново навърза 4-5 футболисти на Лудогорец и стреля, но в аут.

Лудогорец - Стяуа

Орлите отговориха с шут на Ешпиньо от фаул в 32-та минута, който вратарят на гостите спаси. Секунди по-късно отлична комбинация на разградчани обърка защитата на гостите, но Безяк не успя да я завърши по най-добрия начин.

В 35-та минута отлично центраране на Александров отдясно намери Безяк, който стреля с глава, но покрай лявата греда.

В 43-та минута Лудогорец създаде първото си чисто положение за гол. Отлична скоростна атака отдясно завърши с пас по земя на Александров към намиращия се на пет метра пред голлинията Мисиджан, но холандецът направи по-трудното и се размина с топката.

Втората част започна с добра атака на Лудогорец, завършила с центриране на Кайсара към Мисиджан, който стреля с глава, но над напречната греда.

В 63-та минута Стяуа създаде втората си изключително опасна ситуация за гол. След центриране от фаул Цукала стреля с глава, Владо Стоянов прояви рефлекс и изби, след което топката се отклони в лявата греда и излезе в корнер.

В 71-та минута Ещпиньо центрира от корнер, след който трима футболисти на Лудогорец не успяха да се ориентират и да засекат топката в мрежата на гостите.

В 84-та минута Абало подаде отлично към резервата Хамза, който стреля високо над напречната греда от изключително удобна позиция.

Така се стигна до 90-та минута, в която Лудогорец най-после вкара гол. Ешпиньо центрира от корнер, топката бе избита от защитата на Стяуа и попадна на десния крак на намиращия се на два метра извън наказателното поле Вандерсон, който след фамозен удар от воле препарира Арлаускис - 1:0 за българския шампион.

Велико! Лудогорец е в Шампионската лига! С това попадение бралилецът прати мача в продължение. То започна с натиск на българите. В 92-та минута Моци стреля опасно с глава след центриране от корнер, но Аркалскис успя да избие в нов ъглов удар.

В 97-та минута румънците трябваше да останат с човек по-малко, когато Варела спря с фаул отзад Марселиньо, но реферът отказа да покаже нарисуван жълт картон, който щеше да е втори за този футболист.

В 119-та минута Владо Стоянов получи червен картон за нарушение срещу откъсващия се Варела. Този футболист обаче трябваше да бъде изгонен доста по-рано. Орлите бяха изчерпали правото си на смени и на вратата застана Козмин Моци.

Велико! Лудогорец е в Шампионската лига! При дузпита железният защитник не трепна и хвана цели две на слисаните стелисти, с което изпрати Лудогорец в така бленуваните групи на шампионската лига.
ЛУДОГОРЕЦ - СТЯУА 1:0 след продължения