Ясни са шампионите на Hissar Open

За втора поредна година СПА Хотел Хисар бе домакин на турнир от серията Weekend Tour. За разлика от миналата година местата при мъжете бяха запълнени за броени часове, а участие в женския турнир взеха Стефка Бончева, Анелия Тенева, Анелия Ангелова и Марияна Динкова, което предвещаваше оспорвана битка в женския турнир.

Въпреки че синоптиците бяха прогнозирали дъждовно време, всички участници си бяха взели банските, за да се потопят в топлите минерални басейн на хотела. И естествено времето отново беше на тяхна страна, като остана хубаво и през двата турнирни дни.

През първия ден на турнира всеки участник изигра предвидените три срещи, които определяха излизането му от групите. Така стана ясно кой продължава на финалите в неделния ден.

Голяма изненада в женската надпревара бе загубата на Стефка Бончева от Мариана Динкова, която не й даде нито една точка и с категоричното 6:0 заяви своето превъзходство в играта.

В мъжкия турнир всички фаворити преминаха успешно групите, като единствената изненада бе победата на Милен Балтов с 6:2 над шампиона от RIU Pravets Open Краси Минтов.

Трябва да отбележим, че на осминафиналите се класираха и тримата играчи, дошли специално за турнира от съседна Гърция. А един от тях - Лазарос Петкидис, достигна полуфинала, отстранявайки по пътя си Калин Григоров с категоричното 6:0, на четвъртфинала пък се изправи срещу Милен Балтов и независимо от мощната подкрепа на публиката за Балтов, той не загуби концентрация и успя да вземе мача с резултат 6:3.

Друг интересен двубой на четвъртфиналите бе срещата между шампиона от Правец Минтов и Йордан Пичуров. Двамата сътвориха истински спектакъл, в който уинърите се брояха на пръстите на едната ръка. Така след 7-2 в тайбрека Минтов надигра своя опонент и се класира за полуфиналите, където щеше да срещне Едиз Батран.

Това бе повторение от финала на RIU Pravets OPEN и чудесна възможност за Батран, спечелил си прякора Алигатора, да се реабилитира за допуснатата загуба преди две седмици. Двамата отново сътвориха спектакъл, в който до последния момент нищо не бе ясно. При 5-5 и 40-0 Минтов допусна Батран да вземе гейма за 5-6. В последвалия гейм Минтов нямаше нито психически, нито физически сили за обрат и след 5-7 загуби възможността да затвърди титлата си от последния турнир. С това Алигатора достигна до финала.

От другата страна на схемата нещата не бяха толкова напрегнати за Кирил Стоянов, който след убедителни победи отстрани Радослав Господинов с 6:2, Георги Тодоров с 6:0 и Лазарос Петкидис с 6:2. и бе готов да се изправи срещу Батран на финала.

В 12:00 ч. започнаха полуфиналите при жените, в които една срещу друга излязоха водачката на група Б Анелия Ангелова срещу Стефка Бончева и победителката в група А Марияна Динкова срещу Анелия Тенева. Ангелова се опита да поднесе нова изненада след победата й в групите над Анелия Тенева, но горещото време и формата, в която бе Стефка, не позволиха това да стане. Така след 6:2 Бончева се класира за финала, на който трябваше да защити титлата си след успеха в своя роден Правец. Въпреки мобилизацията и мотивацията за победа тя успя да вземе само три гейма и с това отстъпи първото място на Марияна Динкова, която за втори път си тръгна с купа от турнир на Weekend Tour. Всички участнички в турнира си тръгнаха с подарък - тенис аксесоар и козметичен комплект.

Финалният двубой при мъжете започна вихрено за Батран. За по-малко от 15 минути игра той поведе с резултат 3:0. Това бе и моментът, в който дойде "събуждането" от страна на Стоянов, който едва ли бе очаквал такъв старт на срещата. Все пак умората при Еди и опитът на неговия опонент си казаха думата. След последвалите шест гейма, Кирил Стоянов затвори мача с резултат 6:3. Така той за втори път вдигна високо купата на победител в Weekend tour и спечели заслужено ваучер на стойност 100 лв., а за Едиз това бе втори поред загубен финал.

Все пак за него остана утешителната награда в размер на 50 лв. и стремежът да успее в следващия турнир, който започва на 6 септември в Созопол - Santa Marina OPEN II.

Желаещите да се включат в турнир от Weekend Tour, могат да се запишат за SOL Nessebar OPEN - 20-21 септември, за който все още има места.