Девойките на България 5-ти на Европейското след нов страхотен обрат и 3:2 над Чехия

Националният волейболен отбор на България за девойки старша възраст завърши на 5-то място на европейското първенство в Естония и Финландия. Момичетата на селекционера Петър Дочев сътвориха нов страхотен обрат, като този път надделяха много драматично над връстничките си от Чехия с 3:2 (25:19, 21:25, 22:25, 25:8, 19:17) в мача за 5/6-то място на шампионата, игран този следобед пред едва около 100 зрители в залата в Тарту. По този начин младите български "лъвици" взеха своебразен реванш за загубата си от чешкините с 1:3 гейма в предварителната група.

Първият гейм на срещата започна много добре за българките, които благодарение на силната игра на капитанката го спечелиха с убедителното 25:19. Чешкият тим реагира веднага, като успя да поведе с 16:12 във втората част. Последва поредица от непредизвикани грешки на чешкините, което позволи на младите български "лъвици" да стопят изоставането си до 21:22. Все пак Чехия взе гейма с 25:21 слвс атака на Анна Суха и блокада на Лучие Нова и изравни на 1:1.

Чехия постепенно дръпна и в третия гейм с 19:13, но българските момичета успяха веднага да изравнят при 20:20. В крайна сметка чешките волейболистки издържаха на напрежението и го затвориха в своя полза при 25:22 след силна атака на Михаела Млейнкова и пусната топка на разпределителката Мари Куркова. България отвърна на удара, като спечели четвъртата част след брилянтна отборна игра с повече от разгромното 25:8!!!, с което вкара мача в тайбрек. Петият решителен гейм тръгна точка за точка до размяната на полетата, която дойде при 8:7 за Чехия. Последва обрат и 10:9 за младите "трикольорки" след нови силни изяви на Гергана Димитрова. Двата тима отново продължиха напълно равностойно, но след 4 спасени мачбола чешкините не издържаха - 19:17 и 3:2 за България след поредна успешна атака на Гери Димитрова.

За пореден път над всички за българския тим бе капитанката Гергана Димитрова с невероятните 33 точки (2 блока, 3 аса, 46% ефективност в атака, 33% позитивно и 19% перфектно посрещане) за победата. Мирослава Паскова (1 блок, 31% ефективност в атака, 44% позитивно и 19% перфектно посрещане) и Вангелия Рачковска (2 блока, 2 аса и 52% ефективност в атака) пък добавиха съответно 17 и 16 точки за успеха. За чешкините Анна Суха завърши със скромните 15 точки.
ЧЕХИЯ: Павла Мейдлова 7, Ева Лакома 9, Павлина Симанова 7, Павла Суха 15, Мари Куркова 10, Михаела Млейнкова 11 - Клара Ухлирова-либеро (Тициана Баумрукова, Лучие Калхусова 1, Лучие Нова 7, Марика Тесарова 1, Вероника Храздирова 1)
Старши-треньор: Ондрей Марек
БЪЛГАРИЯ: Гергана Димитрова 33, Елица Баракова 10, Мирослава Паскова 17, Вангелия Рачковска 16, Радостина Маринова 9, Мирела Шахпазова - Жана Тодорова-либеро (Елена Димитрова, Ивета Станчулова, Йоана Николова 4, Радка Димитрова, Славена Никова-либеро)
Старши-треньор: Петър Дочев.