Литекс разпиля Левски (видео+галерия)

Тимът на Литекс разби с 3:0 Левски в дербито от 6-ия кръг на “А” група на Градския стадион в Ловеч и с актив от десет точки се приближи на три от лидера ЦСКА. Отборът на Красимир Балъков постигна категоричен успех след голове на Данило Асприля (22), Омар Косоко (40) и Петър Златинов (93). В последните секунди Страхил Попов получи червен картон. Поражението е трето за “сините” от началото на сезона, като и най-тежко от октомври миналата година, когато със същия резултат отстъпиха във вечното дерби.

Наставникът на домакините Балъков пък увеличи на четири поредни мача положителната си серия срещу “сините”, в които има три победи и едно равенство.

Литекс - Левски “Оранжевите” прекъснаха и серията от три мача пред своя публика без победа в шампионата срещу 26-кратните шампиони на България, а също така изравниха рекорда си за най-голяма победа в първенство срещу Левски. Това е трети такъв успех за момчетата на Гриша Ганчев. Предните два бяха през 2002 и 2010 година, като при втория случай Георги Иванов-Гонзо отново бе треньор на столичани. Интересен факт е, че при последната загуба в "А" група в Ловеч за гостите през 2012 година отново Иванов бе на пейката, след като по спешност замени напусналия Николай Костов.

"Сините" останаха със седем точки и голова разлика минус четири след шест двубоя.
Домакините започнаха по-добре и след два поредни корнера между осмата и девета минута последва напрежение пред синята врата, но без точен удар.
В 14-ата минута Омар Косоко от воле пропусна да вкара. Бившият играч на ЦСКА бе оставен непокрит на няколко метра от Любенов, като неговия изстрел се удари в земята и прескочи горната греда.
В 22-ата минута Данило Асприля препарира Александър Любенов от над 25 метра за 1:0. Попадението бе изцяло грешка на младока, след като коженото кълбо мина над него и старжът трябваше да се намеси по-добре. Това бе втори гол за сезона на крилото.
Грубо влизане на Стефан Велев в кракака на Антон Недялков и след това такова на Петрус Бумал срещу Владимир Гаджев нажежиха обстановката на терена.
Последваха две добри атаки на гостите, които завършиха без удар. В 40-ата минута Бумал хвърли отличен над 30 метров пас към Асприля. Веселин Минев увисна, а след това колумбиецът го преодоля след няколко финта и намери с остро подаване Косоко. Последният на два метра от голлинията удвои с първия си гол за "оранжевите", като това стана точно пред агитката на гостите.
Този миг около 1500 фенове на Левски избухнаха в бурна подрепа към своите до края на първата част, като хвърлиха и над 10 факли към терена.
Второто полувреме започна с няколко хвърлени бутилки от агитката на "сините" към Косоко, а Аниете направи страхотен пропуск в 49-ата минута. Испанецът бе изведен от Велев зад защитата, но Баривиейра с една ръка спаси.
Бумал бе близо до трети гол в 53-ата минута, когато от добра позиция стреля високо. Преди това бившя играч на Сошо игра с ръка, но Георги Йорданов не видя това.
Гонзо пък пусна Роман Прохазка на мястото на Георги Сърмов. В 63-ата минута Божинов бе заменен от Валери Домовчийски. Последва натиск на гостите, като Баривиейра трябваше да спасява удар на Аниете. Балъков замени Джордан и Бумал с Милчо Ангелов и Петър Златинов 15 минути преди края. Столичани атакуваха, но без да създават опасности.
В 79-ата минута при бърза контраатака Ангелов сам срещу Любенов стреля на сантиметри от гредата. Трети гол във вратата на Левски все пак падна в 93-ата минута, когато Петър Златинов отблизо матира за трети път стража на гостите. Секунди по-късно Попов бе изгонен за спречкване с Луис Педро, а феновете на "сините" влязоха в едноминутен сблъсък с органите на реда.
Левски си тръгва за София с наведена глава след поредното разочарование и още куп въпросителни пред Гонзо. Другата седмица "сините" приемат Черно море, а Литекс гостува на Славия.
Балъков може да е доволен, тъй като проблемите в атака от първите мачове, където тима загуби без да бележи вече са решени.
Ловчанлии в трети пореден мач вкарват по три гола, а във втори поред не допускат такъв.