Рекордно бърз гол заля Дортмунд с "Ледената кофа" (видео)

Считаният и този сезон за основен претендент на Байерн (Мюнхен) тим на Борусия (Дортмунд) стартира шампионата в Бундеслигата с домакинска загуба с 0:2 от Байер (Леверкузен). Мачът влиза в историята с гола на Карим Белараби за 1:0 в едва 7-ата секунда, което е нов рекорд в германския елит за най-бърз точен изстрел. Досегашното върхово постижение беше от 11 секунди и беше постигнато от трима футболисти - Улф Кирстен, Паул Фрайер и Джоване Елбер. Щефан Кислинг оформи крайното 2:0 дълбоко в продължението на втората част.

Срещата на "Сигнал Идуна Парк" се превърна в повторение на последния сблъсък между участниците в Шампионската лига на същия стадион през пролетта, когато "аспирините" пак надделяха, но с 1:0.

Старши треньорът на вестфалци Юрген Клоп избра постройка с двама нападатели в лицето на Пиер-Емерик Обамеянг и Чиро Имобиле и ромб в халфовата линия. Титулярният вратар Роман Вайденфелер остана сред резервите за сметка на Митчъл Ленгерак, тъй като е назад с подготовката. Заради проблеми с контузени играчи настанвикът се принуди да запълни групата с двама футболисти от дубъла, които нямат мачове в елита.

За Байер дебют в Бундеслигата направиха новите попълнения Тин Йедвай, Хакан Чалханоолу, Белараби и влезлият в края Кириакос Пападопулос.

Всички в Дортмунд останаха като заляти с кофа вода, след като 7 секунди след първия сигнал топката вече се търкаляше в мрежата на домакините. Белараби майсторски премина през Матиас Гинтер и вкара за 1:0.

Домакините можеха бързо да изравнят, след като в 4-ата минута Гинтер засече центриране от фаул, но топката спря в ръцете на Бернд Лено. След още три минути и Лукаш Пишчек стреля опасно, но ударът му беше блокиран.

Бързото попадение даде нужния старт на срещата и двата отбора се хвърлиха в атаки. "Жълто-черните" бяха доста активни, но в същото време и доста неефективни. Далеч по-съсредоточени изглеждаха играчите на Байер, които дебнеха за контраатаки и на няколко пъти бяха спирани с тънки засади.

Краят на първото полувреме дойде при превъзходство на "аспирините" в ударите към вратата - 8 срещу 5.

И докато първата част беше равностойна, то след антракта Леверкузен се прибра в своята половина и само се бранеше. Футболистите на Борусия обаче действаха доста припряно и разпокъсано, като видимо си личеше, че изпитват трудности с новата схема на игра. Бързият Обамеянг се премести на дясното крило и изсипа половин дузина центрирания, които обаче станаха лесна плячка за бранителите в червено.

Марко Ройс показа, че на този етап е далеч от мечтаната си форма, тъй като заради лекуването на тежка контузия все още му липсва игрова практика и сили. Той напусна игра четвърт час преди края, а липсата на класни смени принуди Клоп да търси изравняване с играч като Кевин Гроскройтц.

Дортмунд все пак имаше своите чисти положения и те дойдоха в края. В 84-ата минута Лено майсторски спаси удар с глава на Гинтер след корнер. Секунди преди края той отчая и Имобиле с веща намеса. Последната възможност се откри пред Обамеянг в третата минута на продължението, но и този път Лено беше на точното място.

Веднага след това грешка на Дурм в отбрана позволи на Белараби да изведе Кислинг сам срещу вратаря за 2:0, което беше и финалният щрих от срещата.

Носителят на Суперкупата на Германия ще търси реабилитация след седмица при гостуването си на Аугсбург, а на Байер предстои домакински сблъсък с Херта (Берлин).