България завърши с измъчено 3:2 над Китай в Краков

Мъжкият национален волейболен отбор на България завърши с драматична победа участието си на силния приятелски турнир Мемориал "Хуберт Вагнер" в полския град Краков. Възпитаниците на селекционера Пламен Константинов се наложиха много трудно и измъчено над Китай с 3:2 (25:22, 22:25, 20:25, 25:17, 20:18) в последния си мач на турнира, игран тази вечер пред около 6000 зрители в зала "Краков Арена".

По този начин българите завършиха на 3-то място в класирането на надпреварата с 4 точки след 2 победи и 1 загуба, а Китай остана 4-ти без нито победа, но с една единствена спечелена точка. По-късно тази вечер от 21,30 часа българско време е последната среща от турнира между домакините от Полша и олимпийския шампион Русия, която се явява директен сблъсък за първото място. Българските волейболисти пък утре се прибират в родината си, където в края на тази седмица ще изиграят последните си контроли преди началото на свветовното първенство срещу Франция, Бразилия и Иран.

Пламен Константинов отново заложи на напълно различен стартов състав в сравнение с предишните мачове на турнира, докато колегата му Гуочен Ксие направи само една промяна. Първият гейм на срещата започна равностойно до 4:4, след което китайците поведоха с 6:4 след две грешки на Цветан Соколов. България успя да изравни при 7:7 след контра на Николай Пенчев и ас на Светослав Гоцев и даже да дръпне с 8:7 след грешка в атака на китайския капитан Вейджун Жон. Последва нова контра на Ники Пенчев и 9:7. Играта продължи точка за точка до 13:11, след което Китай изравни при 13:13 след нова грешка от сервис на Цецо Соколов и блок-аут на Жи Юан. Второто техническо прекъсване пък дойде при минимална преднина за азиатците - 16:15 след силна атака на Жон. Последваха грешка от сервис на Даошуай Джи и контра през центъра на Теодор Тодоров и 17:16 за българите. За пореден път двата тима продължиха равностойно до 18:18, след което последва ас на Юан и 19:18 за Китай. "Трикольорите" успяха да си върнат предимството при 21:20 след сервис в мрежата на Жон и контра блок-аут от втора линия на Цецо Соколов. България стигна до геймбол при 24:22 след поредна грешка в атака на китайците. В крайна сметка българските волейболисти взеха гейма с 25:22 след ас тип "чекмедже" на Слави Гоцев.

И втората част тръгна равностойно до 3:3, след което България поведе с 5:3 след мощна атака на Цецо Соколов и отлична блокада на Слави Гоцев. Последваха атака на Ксин Ген и контра през центъра на Чунлон Лян и 5:5. Първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за българите - 8:7 след атака в аут на Жи Юан. Двата тима продължиха равностойно до 11:11, след което Китай дръпна с 13:11 след технично отиграване на Юан и грешка при мрежата на Теодор Тодоров. Въпреки усилията на българските "лъвове", китайците запазиха преднината си до 16:14 след грешка от сервис на Тодор Алексиев. Постепенно "трикольорите" успяха да изравнят при 17:17 след успешна атака на влезлия като резерва Данаил Милушев и контра блок-аут на Ники Пенчев. Китайските волейболисти успяха да си върнат преднината си при 20:18 след грешка на българите и блокада на Ксин Ген. Независимо от тайм-аута за Пламен Константинов, последваха нова грешка при мрежата на Теодор Тодоров и атака в аут на Дани Милушев и 22:18. Китайският тим без особено успя да затвори гейма в своя полза при 25:22 след блок-аут на Жон и да изравни на 1:1.

За началото на третия гейм Пламен Константинов пусна в игра Мирослав Градинаров на мястото на капитана Тодор Алексиев. Самата част стартира с блок-аут на Вейджун Жон и грешка на Ники Пенчев и 2:0 за Китай. Разликата леко нарасна при 4:1 след нова успешна атака на Жон. Китайците запазиха преднината си до 8:5 след силна атака на Джянджун Цуй. Преднината на азиатския тим стана 10:6 след ново успешно нападение на Цуй. Постепенно България стопи изиставането си до 11:12 след атака-пайп на Ники Пенчев и блокада на разпределителя Добромир Димитров, а след това даже изравни при 13:13 след контра на Пенчев. Китай веднага си върна преднината при 15:13 след сервис в аут на Миро Градинаров и грешка в атака на Ники Пенчев. Техническата пауза пък дойде при резултат 16:14 след атака през центъра на влезлия като резерва за китайския тим Джинтао Ксу. Играта продължи точка за точка до 20:18, след което последва грешка в атака на Дани Милушев - 21:18 за Китай и тайм-аут за Пламен Константинов. Въпреки това, последва контра на Цуй и блокада на Жон и 23:18. Китайците спокойно спечелиха гейма с 25:20 и поведоха с 2:1.

Четвъртата част започна добре за България, която поведе с 3:1 след атака през центъра на Теодор Тодоров и ас тип "чекмедже" на Ники Пенчев. Разликата стана 6:3 след силен ас на завърналия се в игра Цецо Соколов. Китай съумя моментално да изравни при 6:6 след няколко грешки на българите. Все пак техническото прекъсване дойде при 8:7 за "лъвовете" след блок-аут на Пенчев. За пореден път двата тим продължиха равностойно до 13:13, като междувременно направиха по един миниобрат. След последваха мощна атака на Цецо Соколов, силен ас на Миро Градинаров и грешка на китаеца Рунмин Лин и 16:13 за България. Разликата нарасна до 20:15 след ас на влезлия като резерва Виктор Йосифов и единична блокада на Ники Пенчев. В крайна сметка момчетата на Пламен Константинов взеха гейма с убедителното 25:17 след нова успешна атака на Цецо Соколов и вкараха мача в тайбрек.

Петият решителен гейм също стартира по-добре за българските волейболисти, които дръпнаха с 3:1 след атака на Цецо Соколов и контра на Миро Градинаров. Резултатът стана 6:3 след нова контра на Градинаров, което накара китайският наставник Гуочен Ксие да вземе тайм-аут. Това даде ефект и Китай успя да изравни при 7:7 след грешка на България и контра на Вейджун Жон. Размяната на полетата пък дойде при 8:7 за "трикольорите" след грешка на Жи Юан. Последва нова грешка в атака на Юан и 9:7. Играта отново продължи точка за точка до 11:9, след което последваха атака на Жон и ас на Юан - 11:11 и тайм-аут за Пламен Константинов. Независимо от това последваха технично пускане и втори ас на Юан и 13:11 за китайците. "Лъвовете" веднага стигнаха до 13:13 след поредна силна атака на Цецо Соколов и отлична блокада на Градинаров. Двата тима се "захапаха" в резултата до 18:18, но в крайна сметка България спечели много трудно тайбрека с 20:18 след блок-аут на Соколов и атака в аут на Жон, а с това и мача с 3:2.

БЪЛГАРИЯ - КИТАЙ 3:2 (25:22, 22:25, 20:25, 25:17, 20:18)
БЪЛГАРИЯ: Добромир Димитров, Светослав Гоцев, Тодор Алексиев, Николай Пенчев, Теодор Тодоров, Цветан Соколов - Теодор Салпаров-либеро (Тодор Скримов, Валентин Братоев, Данаил Милушев, Мирослав Градинаров, Виктор Йосифов)
Старши-треньор: Пламен Константинов
КИТАЙ: Жи Юан, Чунлон Лян, Вейджун Жон, Ксин Ген, Рунмин Ли, Даошуай Джи - Ханвей Кон-либеро (Джянджун Цуй, Джинтао Ксу)
Старши-треньор: Гуочен Ксие.