Израел ни вкара 100 в София, ЕвроБаскет вече е мираж (галерия)

Мъжкият национален отбор на България записа трета поредна загуба в квалификациите за ЕвроБаскет 2015, след като бе разбит от тима на Израел в София с 16 точки разлика - 100:84. С това поражение българите на практика загубиха шансове за класиране на първенството на Стария континент догодина.

Следващият мач на България е на 20 август, когато националите гостуват на Холандия.

Българите започнаха отлично и след добри изяви на Павел Маринов и Александър Везенков поведоха със 17:14 след шест минути игра. Омри Каспи и Д'ор Фишър се разиграха и бяха в основата на серия от 15-5 за Израел, след която гостите поведоха с 22:29, а двамата бяха реализирали общо 21 от точките за своя отбор.
Израел ни вкара 100 в София, ЕвроБаскет вече е мираж
Гостите стартираха втората четвърт със зонова защита, която даде ефект и българското нападение зацикли. Израелците от своя страна продължиха да са ефективни в атака и поведоха с 27:40 след 14 изиграни минути. Възпитаниците на Георги Младенов все пак се съвзеха от първоначалния шок и изравниха играта и свалиха изоставането си под 10 точки - 38:46 на почивката.

Третата част се превърна в истинско бедствие за българите - Израел започна полувремето със серия от 11:1, за да поведе с 39:57, а след това разликата в полза на гостите продължи да расте. Гостите играеха с настроние и без каквото и да е напрежение и се стигна до 58:80 след 30 изиграни минути.
През последната част промяна в случващото се на паркета нямаше - Израел поддържаше преднината си и закономерно стигна до крайния успех. Треньорът на гостите Ерез Еделщайн извади основните си състезатели от игра, а българите все пак успяха да намалят крайната разлика, за да се стигне до 84:100.

Александър Везенков се отличи за България с 18 точки, Христо Захариев добави 15, а Станимир Маринов и Асен Великов вкараха по 11.
Омри Каспи бе най-резултатен за Израел - крилото на Сакраменто Кингс завърши с 19 точки, а Д'ор Фишър добави 18 точки и 13 борби.Общо петима баскетболисти на гостите завършиха с двуцифрен точков актив, като Израел реализира общо 58 от 100 точки в подкошието.

БЪЛГАРИЯ - ИЗРАЕЛ 84:100 (22:29, 16:17, 18:34, 26:20)